6.7 C
Bistrița
miercuri, aprilie 2, 2025

Primă de vacanță, concediu mai lung și asigurare privată de sănătate – beneficiile cu care plănuiește o importantă companie să-și păstreze angajații

Lipsa angajaților calificați de pe piața forței de muncă constrânge marii producători să ofere mai mult muncitorilor, pentru a-i împiedica să plece. Un important producător a mărit anul acesta salarii și le oferă angajaților asigurare privată de sănătate, concedii mai lungi și bonusuri.

Compania Rombat a hotărât să crească salariile muncitorilor cu 6% și a personalului TESA cu 7% anul acesta, în urma discuțiilor cu Sindicatul Liber Rombat.

Potrivit unui comunicat de presă, la aceste creșteri salariale se adaugă și o serie de alte beneficii, printre care asigurare privată de sănătate, zile de concediu minim de 22 de zile cu creștere progresivă în funcție de vechime, primă de vacanță și bonusuri de Paște, Crăciun, zile de naștere, 8 martie sau 1 iunie.

În același comunicat de presă, compania recunoaște că aceste măriri de salariu și beneficii sunt parte din eforturile de motivare a angajaților de a rămâne în unitate.

„Politica de salarizare adoptată se concentrează pe motivarea și susținerea unei satisfacții crescute în rândul angajaților și pentru motivarea angajaților de a rămâne în unitate. (…) Față de salariul mediu brut calculat pentru județul Bistrița-Năsăud de 3.472 de lei, salariul mediu brut la Rombat este cu 36% mai mare. Începând cu luna martie 2019, la Rombat salariul de încadrare cel mai mic de este de 2.895 de lei, la care se adaugă bonusuri lunare și anuale. Pentru anul 2019 se prevede ca salariul mediu brut să fie peste 5.000 de lei”, se mai arată în comunicatul celor de la Rombat.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

MATEROM: Dacă e primăvară, e timpul pentru o verificare tehnică de sezon

Dacă e primăvară, e timpul pentru o verificare tehnică de sezon. Alege întotdeauna un Centru de Service Autorizat Mercedes-Benz, pentru a beneficia de cele mai bune servicii auto pentru mașina ta, efectuate de profesioniști. Ofertă specială, la Materom:

Degustări dulci pentru evenimente, la Cofetăria Cristina, oricând, cu programare! DISCOUNT pentru cei care încheie contracte în Aprilie

Ce veste bună! Acum, la Cofetăria Cristina poți programa oricând îți permite programul o degustare pentru...

Se fac angajări la Crama Veche, Amicii Building, Fan Courier, Ideal Print! NOI locuri de muncă, în Bistrița

Crama Veche caută barman, Ajutor bucătar, Pizzer, ospătar și femeie pentru curățenie.  AMICII BUILIDNG angajează Contabil cu experiență, dedicat și orientat spre performanță, iar Ideal Print caută Graphic Designer. Noi locuri de muncă - la Ideal Print, Fan Courier, STEWO PLAST Năsăud și GB Instaplan, Oferta completă, mai jos: