2.6 C
Bistrița
sâmbătă, aprilie 12, 2025

Primarul comunei Sânmihaiu de Câmpie, Ioan Mate, ar putea scăpa de controlul judiciar

Ioan Mate, primarul comunei Sânmihaiu de Câmpie, a cerut judecătorilor de la Tribunalul Bistrița-Năsăud să renunțe la măsura preventivă a controlului judiciar. De această măsură vrea să scape și vicele Dorin Nicula. Judecătorii vor decide astăzi dacă primarul și viceprimarul din Sânmihaiu de Câmpie vor fi cercetați în continuare sub control judiciar.

Încă de vinerea trecută, primarul comunei Sânmihaiu de Câmpie, Ioan Mate, alături de viceprimarul Dorin Nicula, secretarul comunei, un funcționar și un viitor consilier local sunt cercetați sub control judiciar pentru 60 de zile, după ce inițial patru dintre ei fuseseră reținuți pentru 24 de ore.

Toți cer revocarea măsurii controlului judiciar în instanță. Cererea lor va primi un răspuns de la Tribunalul Bistrița-Năsăud, astăzi. Primarul, alături de viceprimar, secretarul comunei, funcționara de la Registrul Agricol și consilierul local sunt cercetați pentru fraudă electorală, fals și uz de fals.

Procurorii spun că funcționarii din primărie au eliberat adeverințe false, care le-au permis unor persoane, majoritatea din Bistrița, să își schimbe domiciliul pentru a-și face buletin pe Sânmihaiu de Câmpie și a putea vota la alegerile locale din iunie.

În schimbul schimbării buletinului și a votului, primarul i-ar fi recompensat cu câte 700 de lei. Ar fi vorba despre peste 200 de persoane. Mai multe despre acest subiect puteți citi mai jos:

700 de lei, pentru un vot! Primarul și viceprimarul din Sânmihaiu de Câmpie, reținuți după ce au cumpărat voturi la alegerile locale

Ieri, primarul Ioan Mate a mai primit o lovitură: fiul său Ionuț Silviu de 39 de ani a fost găsit fără suflare în pat. Mai multe despre acest subiect puteți citi mai jos:

TRAGEDIE în familia primarului din Sânmihaiu de Câmpie! Fiul său a fost găsit fără viață

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Este momentul perfect să te pregătești de aventurile acestei primăveri! Profită de oferta MATEROM AUTOMOTIVE

Este momentul perfect să te pregătești de aventurile acestei primăveri! Profită de oferta MATEROM AUTOMOTIVE pentru Verificarea de primăvară și asigură-te că mașina ta este pregătită pentru călătoriile din acest sezon.

San Deco Bistrița-Năsăud caută consilier vânzări. Rombat angajează operatori producție! NOI locuri de muncă, la Fan Courier, DIVANI & SOFA, Polimed

SAN DECO Bistrița-Năsăud și DIVANI & SOFA caută consilier vânzări! Rombat angajează operatori producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Crama Veche, Amicii Building, sau Ideal Print și Fan Courier. Oferta completă, mai jos:

20 de ani dulci, frumoși, cu Cofetăria MARISAN din Sângeorz-Băi! CUM poți participa la TOMBOLA de ziua lor:

Creează amintiri dulci de două decenii, îmbinând pasiunea pentru dulce, gustul autentic și calitatea produselor, în prăjituri și torturi de-ți lasă gura apă. Acum, la 20 de ani de existență pe piață, Cofetăria Marisan vrea să vă mulțumească vouă, clienților, prin organizarea unei tombole cu premii senzaționale. CE trebuie să faceți: