-0.9 C
Bistrița
miercuri, februarie 12, 2025

VIDEO GRAV! Siguranța de pe calea ferată Salva-Vișeu stă într-un buștean și câțiva pari putreziți

Un reportaj făcut de Antena 1 arată starea jalnică în care se află calea ferată Salva –Vișeu, pe care CFR voia s-o închidă anul trecut. Siguranța pe unele porțiuni stă în bușteni puși de angajații CFR pentru ca terasamentul să nu o ia la vale și în pari putreziți, legați cu sârmă.

În toamna anului trecut, CFR lua decizia să închidă ruta de cale ferată Salva-Vișeu. Aceasta urma să fie închisă chiar din luna decembrie a anului trecut. Presiunile făcute din Maramureș și Bistrița-Năsăud au împiedicat închiderea acestei rute, însă nimeni nu spune cu ce costuri. Mai multe detalii AICI.

În 2025, calea ferată Salva – Vișeul de Jos – Sighetu Marmației ar urma să fie traversată de 5 perechi de trenuri, care deservesc relația Cluj-Napoca – Beclean pe Someș – Salva – Vișeu de Jos – Sighetu Marmației.

În spatele acestei decizii era starea foarte proastă a  infrastructurii rutiere pe acea zonă. Acestea au fost doar amintite sumar, într-un comunicat al CFR Călători:

„CFR Călători își exprimă în continuare interesul de a opera pe secția Salva – Vișeul de Jos – Sighetul Marmației, în condițiile în care CFR SA, analizând starea actuală de degradare a infrastructurii feroviare și eventualele lucrări de reparații/mentenanță care să fie efectuate în această perioadă va permite circulația în siguranță a trenurilor de călători în compunere clasică, respectiv locomotivă diesel electrică 2100 CP și vagoane”, susțineau reprezentanții CFR Călători.

Cum stau lucrurile? Siguranța stă într-un buștean și niște pari putreziți

Un reportaj realizat de Antena 1 arată însă starea extrem de proastă în care se află infrastructura rutieră de pe acest traseu, care leagă Transilvania de Maramureșul istoric.

CFR a introdus deja o limită de viteză pentru a evita deraierilor, dar la cum arată calea ferată, călătorii tot sunt în pericol la fiecare călătorie.

Aproape de Romuli, locul balustradelor de pe margine a fost luat de câțiva pari putreziți, legați din loc în loc cu sârmă, iar structura viaductului din beton se macină tot mai mult, cu fiecare anotimp care trece. La fiecare trepidație cauzată de tren cade câte o bucată din viaductele de pe traseu.

Reporterul Antena 1 a dat peste un buștean, pus probabil de angajații CFR, pentru ca terasamentul căii ferate să nu o ia la vale.

Foto: Observator Antena 1

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

2 COMENTARII

  1. Problema se va rezolva doar cand se va prabusi un astfel de ” viaduct /pod … ” ! Doamne fereste sa nu fie cu un tren care-l traverseaza ! ( Ptiu… puschea pe limba ! )

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

5 Soluții simple pentru a-ți atinge obiectivele majore

Achiziționarea unei proprietăți imobiliare, a unei mașini, investiția în educație sau orice alt obiectiv major cu impact pe termen lung poate părea o provocare atunci când apare partea financiară. Însă, există soluții la îndemână care îți vor facilita accesul către planurile tale. Trebuie să știi unde să le cauți și cum să le accesezi.

STEWO Năsăud angajează asistent manager și controlor calitate. Depozitul AnnaFiori caută grădinar calificat

Depozitul de Flori AnnaFiori.ro Sărata angajează grădinar CALIFICAT pentru perioada 1 martie – 1 noiembrie. STEWO Năsăud are nevoie de un Asistent manager și un Controlor Calitate. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Restaurant Arena by Casa EMA, Clinica SANOVIL Bistrița și Fan Courier:

18GYM deschide o sală de fitness ultra-modernă în Bistrița, în OK Shopping Center 

O experiență premium la prețuri accesibile, într-un mall nou și modern: 18GYM, lider național în industria fitness-ului, aduce un nou standard de performanță și calitate în Bistrița, odată cu deschiderea unei săli de fitness ultra-moderne în OK Shopping Center – cel mai nou mall din oraș.