2.4 C
Bistrița
duminică, februarie 23, 2025

ULRIMA ORĂ: Doi vânători au fost atacați de urs la Milaș – au răni pe față și la umeri

În urmă cu puțin timp, doi vânători au fost atacați de un urs la Milaș. Cei doi ar fi conștienți și ar fi răniți în zona feței și a umerilor.

Doi bărbați, vânători, au fost atacați în urmă cu puțin timp de un urs, pe raza localității Milaș. Cei doi se aflau la vânătoare când au fost atacați de animalul sălbatic.

La fața locului intervine un echipaj de prim ajutor SMURD de la Lechința. Se pare că cei doi au fost coborâți din pădure de cei care-i însoțeau.

Din primele informații rezultă faptul că sunt conștienți, cooperanți și au răni la nivelul feței și a umerilor.

UPDATE:

„Polițiștii Secției 1 Poliție Rurală Bistrița s-au sesizat din oficiu și efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal de vătămare corporală din culpă, în urma unui incident care a avut loc astăzi 3 decembrie, în urma unei partide de vânătoare. Din primele verificări efectuate, a reieșit faptul că doi bărbați de 48 și 51 de ani, din Țăgșor și Comlod, care participau la o vânătoare colectivă, autorizată, pe raza unui fond cinegetic, ar fi fost atacați și răniți de un urs”, precizează Paul Rodilă, purtătorul de cuvânt al IPJ BN.

UPDATE 2

„Doi bărbați, cu vârste de 47 si 51 și de ani (din localitățile Țăgșoru, respectiv Comlod) au fost aduși în această după-amiază la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița, cu plăgi produse de urs, prin sfâșiere. Pacientul de 47 de ani, prezentând o plagă la umărul stâng, a primit îngrijiri medicale la UPU-SMURD și ulterior a fost externat cu recomandări la domiciliu. Pacientul de 51 de ani, care prezintă plăgi complexe la buza superioară și laterocervical dreapta, se află în acest moment în sala de operație, fiind supus unei intervenții chirurgicale”, a declarat Camelia Strungari, purtător de cuvânt al Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița

 

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

4 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Locuri de muncă, disponibile și la Cabinetul de psihologie Sutea Rozalia își extinde echipa și caută logoped și pedagog de recuperare. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița, la depozitul AnnaFiori.ro Sărata, STEWO Năsăud sau Restaurant Arena by Casa EMA.

RUBIN Dragobete Drive – Pentru o dragoste care merge mai departe cu Kia, Suzuki, Ssangyong și MG!

Rubin Motors Bistrița – dealer autorizat Kia, Suzuki, Ssangyong și MG îți propune să sărbătorești iubirea cu o experiență auto memorabilă! Participă la campania specială „Dragobete Drive" și ai șansa de a câștiga și o cină romantică la Hotel Roser House – un loc de poveste pe malul lacului Colibița, unde iubirea și peisajul montan se întâlnesc perfect.

5 Soluții simple pentru a-ți atinge obiectivele majore

Achiziționarea unei proprietăți imobiliare, a unei mașini, investiția în educație sau orice alt obiectiv major cu impact pe termen lung poate părea o provocare atunci când apare partea financiară. Însă, există soluții la îndemână care îți vor facilita accesul către planurile tale. Trebuie să știi unde să le cauți și cum să le accesezi.