-0.7 C
Bistrița
duminică, februarie 23, 2025

Unul dintre cei mai importanți afaceriști din județ, nelipsit din topul celor mai bogați români, cere insolvența firmelor sale, în grup

Se cere insolvența pentru cele mai vechi firme din județ. Cel care cere acest lucru este chiar afaceristul care le-a pus pe picioare, nelipsit în topul celor mai bogați români până în urmă cu câțiva ani. Insolvența este cerută în grup:

Ioan Moldovan, patronul celor mai importante hoteluri din județ: Hotel Castel Dracul, Coroana de Aur și Codrișor, precum și al brandului Jupânu’, și-a cerut în urmă cu o săptămână insolvența.

Cele trei firme pentru care și-a cerut insolvența sunt Combis, Agro-Invest Prod și Coroana de Aur. Procesul este unul comun, fiind înregistrat în 21 octombrie la Tribunalul Bistrița-Năsăud.

Se pare că omul de afaceri Ioan Moldovan, care era nelipsit din topul celor mai bogați români până în urmă cu câțiva ani, are probleme financiare serioase deja de mai bine de doi ani. În 2018, acesta anunța că concediază jumătate din personalul abatorului său din Șieu Măgheruș.

La scurt timp după, acesta a scos la vânzare o parte din spațiile comerciale deținute în oraș, inclusiv halele de la Odissea, dar și vechiul han, care a și fost cumpărat deja.

La vânzare au fost scoase toate trei hotelurile deținute. Deocamdată au mai rămas la vânzare Hotel Castel Dracula și Codrișor. Despre asta mai puteți citi AICI.

Potrivit ultimelor raportări financiare pentru anul 2018, Combis SA înregistra o cifră de afaceri de 34 de milioane de lei, aproape înjumătățită comparativ cu 2017 (50,2 milioane de lei), un profit de 3,7 milioane, dar și datorii de 27,4 milioane de lei.

Agro-Invest Prod SRL a înregistrat în 2018 o cifră de afaceri de 28 de milioane de lei, pierderi de 22.595 de lei și datorii uriașe de 63,7 milioane de lei. În 2017, firma pe care funcționează și abatorul de la Șieu Măgheruș raporta pierderi de 2,2 milioane de lei.

Hotel Coroana de Aur SRL a raportat o cifră de afaceri de 15,3 milioane de lei, profit de două milioane de lei și datorii de 3,3 milioane de lei. Și în 2017 firma pe care funcționează Hotel Coroana de Aur a stat bine. A înregistrat o cifră de afaceri de 14,8 milioane de lei și un profit net de peste un milion de lei.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Locuri de muncă, disponibile și la Cabinetul de psihologie Sutea Rozalia își extinde echipa și caută logoped și pedagog de recuperare. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița, la depozitul AnnaFiori.ro Sărata, STEWO Năsăud sau Restaurant Arena by Casa EMA.

RUBIN Dragobete Drive – Pentru o dragoste care merge mai departe cu Kia, Suzuki, Ssangyong și MG!

Rubin Motors Bistrița – dealer autorizat Kia, Suzuki, Ssangyong și MG îți propune să sărbătorești iubirea cu o experiență auto memorabilă! Participă la campania specială „Dragobete Drive" și ai șansa de a câștiga și o cină romantică la Hotel Roser House – un loc de poveste pe malul lacului Colibița, unde iubirea și peisajul montan se întâlnesc perfect.

5 Soluții simple pentru a-ți atinge obiectivele majore

Achiziționarea unei proprietăți imobiliare, a unei mașini, investiția în educație sau orice alt obiectiv major cu impact pe termen lung poate părea o provocare atunci când apare partea financiară. Însă, există soluții la îndemână care îți vor facilita accesul către planurile tale. Trebuie să știi unde să le cauți și cum să le accesezi.