-3 C
Bistrița
duminică, februarie 23, 2025

Folia de plastic ce ajunge la groapa de gunoi de la Tărpiu va fi reciclată și valorificată de producătorul TeraPlast

Producătorul TeraPlast se pregătește să recicleze folia de plastic, care momentan fie ajunge la groapa de gunoi de la Tărpiu, fie este dusă la Aleșd și arsă, pentru a produce energie electrică și termică. Odată curățată, folia se va transforma în granule, folosite ulterior în producție.

Șeful ADI Deșeuri Cristian Niculae a avut mai multe întâlniri cu reprezentanții TeraPlast, care intenționează să preia și valorifice deșeurile din folii de plastic. Momentan, acestea ajung fie în groapa de la Tărpiu, fie transportate la Aleșd, unde sunt arse pentru producerea energiei electrice și termice.

„TeraPlast pregătește o instalație de tratare a foliei, pe care noi momentan o valorificăm doar energetic. Le-am și dat mostre de folie să vadă despre ce e vorba. Vor spăla folia, iar apoi o vor transforma în granule. Am înțeles că doresc să facă această investiție prin PNRR (n.r. Planul Național de Redresare și Reziliență)”, a explicat pentru Bistrițeanul.ro, Cristian Niculae, șeful ADI Deșeuri.

Granulele rezultate vor fi folosite de Teraplast, în produsele sale. Niculae a mai spus că a propus producătorului  să investească și în reciclarea sticlei, însă acesta ar fi refuzat, susținând că lucrează doar cu plastic.

 

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Locuri de muncă, disponibile și la Cabinetul de psihologie Sutea Rozalia își extinde echipa și caută logoped și pedagog de recuperare. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița, la depozitul AnnaFiori.ro Sărata, STEWO Năsăud sau Restaurant Arena by Casa EMA.

RUBIN Dragobete Drive – Pentru o dragoste care merge mai departe cu Kia, Suzuki, Ssangyong și MG!

Rubin Motors Bistrița – dealer autorizat Kia, Suzuki, Ssangyong și MG îți propune să sărbătorești iubirea cu o experiență auto memorabilă! Participă la campania specială „Dragobete Drive" și ai șansa de a câștiga și o cină romantică la Hotel Roser House – un loc de poveste pe malul lacului Colibița, unde iubirea și peisajul montan se întâlnesc perfect.

5 Soluții simple pentru a-ți atinge obiectivele majore

Achiziționarea unei proprietăți imobiliare, a unei mașini, investiția în educație sau orice alt obiectiv major cu impact pe termen lung poate părea o provocare atunci când apare partea financiară. Însă, există soluții la îndemână care îți vor facilita accesul către planurile tale. Trebuie să știi unde să le cauți și cum să le accesezi.