12 elevi și profesori de la Liceul Tehnologic Grigore Moisil, Liceul Agricol, InfoEL și Liceul Tehnologic Bistrița au vizitat recent Școala Tehnică de Meserii HAK din St. Pölten (Austria). Este una dintre cele mai performante instituții de profil din Europa. Inițiativa a aparținut Clubului Rotary Bistrița Nosa.
Elevii și profesorii din patru licee tehnologice din Bistrița au avut parte de o vizită de documentare în St. Pölten, Austria.
Evenimentul a permis participanților să observe modele de bună practică în domeniul învățământului dual. Totodată, elevii au avut acces la metodele educative de ultimă oră, explorând atelierele dotate la standarde înalte. Au interacționat cu elevii și profesorii școlii austriece. Totodată, au vizitat și o unitate de producție locală, unde elevii își desfășoară practica profesională, susținuți direct de angajator.
Voluntarii Clubului Rotary Bistrița Nosa speră ca elevii din Bistrița vor împărtăși și colegilor lor din experiența acumulată. Vor contribui, astfel, la deschiderea unui dialog local cu privire la adaptarea treptată a învățământului tehnic la cerințele actuale.
Se va explora și perspectiva elaborării unui ghid de bune practici, care să fie aplicabil în învătământul tehnologic din Bistrița.
„Cu sprijinul Primăriei municipiului Bistrița, prin implicarea partenerilor locali și internaționali, a fost implementat proiectul pilot Inovație și excelență în învățământul profesional și tehnic din Bistrița. Este un demers esențial în direcția modernizării și alinierii învățământului tehnologic din Bistrița la standardele actuale.
Valoarea totală a proiectului a fost de 33.000 lei, acoperind transportul, cazarea și cheltuielile de subzistență ale elevilor și profesorilor / însoțitorilor. Reprezentanții Clubului Rotary Bistrița Nosa și ai Primăriei Bistrița au efectuat deplasarea pe cheltuiala proprie”, au transmis cei de la Clubul Rotary Bistrița Nosa.
„Primăria Bistrița a sprijinit implementarea proiectului educațional internațional, facilitând o vizită de documentare la Școala Tehnică de Meserii HAK St. Pölten din Austria. Este una dintre cele mai performante instituții de profil din Europa.
Primăria Municipiului Bistrița va continua să susțină astfel de inițiative care conectează educația cu nevoile comunității.
Ele contribuie la formarea unei generații de tineri bine pregătiți și motivați să-și construiască viitorul în Bistrița”, au transmis reprezentanții municipalității.