8.3 C
Bistrița
luni, martie 31, 2025

Romii cer treceri de pietoni! Unde e cea mai „spinoasă” zonă:

Prezent la ședința de Consiliu Județean, Neia Lăcătuș, liderul romilor bistrițeni, și-a spus of-ul. Într-o comună din județ există o porțiune populată exclusiv de romi în care nu există treceri de pietoni. „Măcar în zona școlii” – a cerut Neia Lăcătuș.

Consilierii județeni au avut o ședință, iar unii dintre ei au ridicat diferite probleme. Printre cei ce au luat cuvântul a fost și liderul Partidei Romilor, Neia Lăcătuș. Acesta a cerut marcarea de treceri de pietoni într-o zonă populată exclusiv de romi.

Am și eu o rugăminte. La Petru Rareș, la Reteag, cum se merge la Ciceu Giurgești, de acolo de la intersecție, în toată comunitatea romilor nu există trecere de pietoni. Nu există nicio denivelare. Au fost câteva accidente acolo, chiar acum recent. Și vă rog, dacă se poate, să se facă și acolo, exact cum e și pe la Blăjeni, câteva denivelări. Sau măcar treceri de pietoni. Nu au nici măcar la școală. Acolo este școală, pe Valea Poieni. Nu au nicio trecere de pietoni. Rugămintea mea este să luați puțin în calcul și să fie și acolo câteva treceri de pietoni”, a cerut Neia Lăcătuș.

Porțiunea respectivă de carosabil, de la intersecția cu DN17, spre Ciceu Giurgești, este în proces de reabilitare și asfaltare de aproximativ două săptămâni.

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Locuiești în Bistrița? Alege garduri de beton rezistente de la Sigicom!

În Bistrița, din ce în ce mai mulți proprietari renunță la materialele fragile și aleg gardurile de beton – o soluție modernă, sigură și estetică. Spre deosebire de lemn sau metal, betonul nu ruginește, nu se deteriorează și nu necesită întreținere constantă. În plus, vine într-o gamă variată de modele, potrivite pentru orice stil arhitectural.

Mobilier și detalii șic pentru casa ta?! Paravane Decorative Bistrița îți face orice, la comandă

Dacă ai idei trăznite în ceea ce privește amenjarea interioară sau un spațiu unde nu se...

Prime Burger, la 3 ani de când bucură bistrițenii: Vă mulțumim!

Acum trei ani de zile bistrițenilor li s-au adus, mai aproape de casă, burgerii delicioși de...