11 C
Bistrița
sâmbătă, aprilie 12, 2025

Proiecție specială, la Palatul Culturii din Bistrița: „Cântecele pământului”, o meditație hipnotică asupra forței naturii

Pasaje International Film Festival ne invită la o proiecţie specială în afara festivalului, vineri 14 Februarie, ora 18.00 la Palatul Culturii. Evenimentul se bucură de prezența unui invitat de excepție: Christian Kast, un pasionat interpret al gongului și instrumentelor muzicale ce induc starea de meditație.

Filmul documentar Cântecele pământului (Songs of the Earth / Norvegia, 2023) va avea parte de o proiecție specială, vineri, 14 februarie, la Bistrița.

Organizatori sunt Primăria Municipiului Bistriţa şi Centrul Cultural Municipal George Coşbuc – inițiatorul Pasaje International Film Festival.

Înainte de începerea proiecției, publicul va participa la o sesiune de interpretare la gong cu Christian Kast. Acesta este un pasionat interpret al instrumentelor muzicale care induc starea de meditație.

Christian a fost primul cursant (2019) al Elisabetei Gelber, cea care a adus și promovat gongul în România împreună cu Massimo Piazza din Italia. Terapia sonoră este puțin diferită de muzică. Este fără ritm și ne poate ajuta să ne îndreptăm către stări profund meditative, perfect îmbinate cu acest film documentar – anunță organizatorii. 

Prețul unui bilet la proiecția Cântecele pământului (Songs of the Earth) este de 25 de lei. 

  • Gen: Documentar biografic
  • Regia și Scenariul: Margreth Olin
  • Producători executivi: Wim Wenders, Liv Ullmann
  • Compozitor: Rebekka Karijord
  • Sunet: Tormod Ringnes
  • Distribuția: Jørgen Mykløen, Magnhild Mykløen
  • Durata: 90 minute

Sinopsis: Songs of Earth – „O meditație hipnotică asupra forței naturii.”

Undeva într-o vale din fiordurile Norvegiei, un tată își cheamă fiica adultă să-l urmeze într-o călătorie prin natura maiestuoasă care-i înconjoară, reamintindu-și de generațiile care i-au precedat.

Sunetele pământului se armonizează pentru a crea muzică în această călătorie uluitoare.

Filmul a fost proiectat la Festivalul CPH:DOX 2023, în premieră, participând și la Nordic Docs 2023, unde a cucerit Premiul pentru cea mai bună imagine. 

A făcut parte din selecția oficială a Festivalului TORONTO 2023, fiind proiectat în deschiderea Festivalului KRAKOW 2023. A fost distins la Krakovia cu Premiul de Excelență pentru Calitate Remarcabilă a imaginii. A participat și la festivalurile DOKUFEST 2023 și THESSALONIKI 2024. 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Este momentul perfect să te pregătești de aventurile acestei primăveri! Profită de oferta MATEROM AUTOMOTIVE

Este momentul perfect să te pregătești de aventurile acestei primăveri! Profită de oferta MATEROM AUTOMOTIVE pentru Verificarea de primăvară și asigură-te că mașina ta este pregătită pentru călătoriile din acest sezon.

San Deco Bistrița-Năsăud caută consilier vânzări. Rombat angajează operatori producție! NOI locuri de muncă, la Fan Courier, DIVANI & SOFA, Polimed

SAN DECO Bistrița-Năsăud și DIVANI & SOFA caută consilier vânzări! Rombat angajează operatori producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Crama Veche, Amicii Building, sau Ideal Print și Fan Courier. Oferta completă, mai jos:

20 de ani dulci, frumoși, cu Cofetăria MARISAN din Sângeorz-Băi! CUM poți participa la TOMBOLA de ziua lor:

Creează amintiri dulci de două decenii, îmbinând pasiunea pentru dulce, gustul autentic și calitatea produselor, în prăjituri și torturi de-ți lasă gura apă. Acum, la 20 de ani de existență pe piață, Cofetăria Marisan vrea să vă mulțumească vouă, clienților, prin organizarea unei tombole cu premii senzaționale. CE trebuie să faceți: