2.4 C
Bistrița
duminică, februarie 23, 2025

Proiecție specială de film și concerte astăzi, în Pădurea Schullerwald, la Zilele Anisia

Astăzi și mâine, în Pădurea Schullerwald din Bistrița se desfășoară Zilele Anisia – o serie de evenimente care încep la ora 18.00, cu o proiecție specială de film în aer liber. Va fi proiectat filmul Moromeții 2 – adaptat pentru persoanele cu deficiențe de auz.

Persoanele cu dizabilități din oraș vor avea parte de multe surprize astăzi, în Schullerwald. Vom organiza aici o proiecție specială de film în aer liber. Se va proiecta filmul Moromeții 2 – subtitrat și adaptat pentru persoanele cu deficiențe de auz și pentru toate persoanele cu dizabilități. Pentru asta mulțumim celor de la TIFF Transilvania și Master in Sound”, a transmis Paul Sărmășan, președintele Asociației Anisia.

Asociația Anisia s-a mobilizat în ultimele luni pentru a da o mână de ajutor unui tânăr de 30 de ani din Monariu. Patric Cojoc a fost diagnosticat cu tetrapareză spastică și are nevoie de o mașină cu rampă electrică.

Zilele Anisia se desfășoară astăzi și mâine, în Pădurea Schullerwald. 

Vor fi licitații de picturi și alte produse făcute chiar de persoanele cu dizabilități.

Punem la punct și câteva activități sportive, momente de dresaj canin și un spectacol de teatru pentru copii. Vor fi în aceste zile și discuții cu un psiholog despre dizABILITĂȚI. Pregătim zone cu mâncare, răcoritoare și alte surprize… 

Scopul nostru este să adunăm fonduri pentru Patric Cojoc și mașina adaptată de care are nevoie.

Așadar în 5 august, sâmbătă între orele 18:00 – 24:00, dar și duminică în intervalul orar 12:00 – 18:00 vă așteptăm pe toți în Schullerwald. Vă invităm să fiți și voi un înger pentru Patric”, a transmis Paul Sărmășan, președintele Asociației Anisia.

Program Zilele Anisia – sâmbătă 5 august ora 18:00:

  • Proiecție de film în aer liber „Moromeții 2”
  • Concerte de muzică.
  • Spectacol AmFlow Show
  • Licitații de picturi și alte produse făcute de mâinile persoanelor cu dizabilități.
  • Popcorn, înghețată, cafea, răcoritoare, vată pe băț, zonă de mâncare.

Program Zilele Anisia – duminică, 6 august, ora 12:00:

  • Tir cu arcul.
  • Ping-pong în scaun rulant.
  • Tenis de camp în scaun rulant.
  • Șah.
  • Dresaj canin.
  • Zonă produse făcute de mâinile persoanelor cu dizabilități.
  • Trupa de animație pentru copii „Alexandru Misiuga” de la Centrul cultural municipal George Coșbuc.
  • Discuții cu psihologul despre dizABILITĂȚI
  • Zonă cu mâncare, răcoritoare și alte surprize…

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Locuri de muncă, disponibile și la Cabinetul de psihologie Sutea Rozalia își extinde echipa și caută logoped și pedagog de recuperare. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița, la depozitul AnnaFiori.ro Sărata, STEWO Năsăud sau Restaurant Arena by Casa EMA.

RUBIN Dragobete Drive – Pentru o dragoste care merge mai departe cu Kia, Suzuki, Ssangyong și MG!

Rubin Motors Bistrița – dealer autorizat Kia, Suzuki, Ssangyong și MG îți propune să sărbătorești iubirea cu o experiență auto memorabilă! Participă la campania specială „Dragobete Drive" și ai șansa de a câștiga și o cină romantică la Hotel Roser House – un loc de poveste pe malul lacului Colibița, unde iubirea și peisajul montan se întâlnesc perfect.

5 Soluții simple pentru a-ți atinge obiectivele majore

Achiziționarea unei proprietăți imobiliare, a unei mașini, investiția în educație sau orice alt obiectiv major cu impact pe termen lung poate părea o provocare atunci când apare partea financiară. Însă, există soluții la îndemână care îți vor facilita accesul către planurile tale. Trebuie să știi unde să le cauți și cum să le accesezi.