7.9 C
Bistrița
duminică, martie 16, 2025

PRO-VERB: Capul face, capul trage

Capul face, capul trage – spune o veche vorbă românească, subliniind importanța gândirii în destinul omului. Omul nostru, acest Făt-Frumos al basmelor, înțeles ca simbol al rațiunii, ajunge uneori să fie concurat de propriul său cal în luarea deciziilor. Dacă ne uităm atent în basme, de multe ori Făt-Frumos iese din situații dificile ajutat de sfaturile calului, care, evident, are capul mai mare.

Gândirea corectă nu aduce întotdeauna bucurie. Câteodată, omul are o idee care, în loc să-l avantajeze, îi aduce doar necazuri. Fie că se întoarce acasă pe neașteptate și își găsește nevasta cu altul în pat, fie că hotărăște să plece la muncă în străinătate și ajunge să fie ba umilit, ba prost plătit, întorcându-se în satul lui unde, paradoxal, este apreciat. Fie că își cumpără oi, dar descoperă prea târziu că sunt sterpe.

Vrem, nu vrem, de la vlădică la opincă, suntem cu toții guvernați de idei și trebuie să recunoaștem acest lucru. Ideea „îmi place Maria”. Ideea că „ar fi bine să ne căsătorim”. Ideea că „din dragoste să facem un copil”. Iată un șir de idei simple și adevărate care aduc în lume un om nou.

Așadar, dacă ideile nasc până și oameni, trebuie să fim foarte atenți la ce purtăm în minte. Pentru că, nu-i așa?, Capul face, capul trage. Și dacă din cap pornesc idei greșite, nu avem dreptul să ne plângem că viața ni se ruinează.

Foto @ Alexandru Uiuiu / Revista Zestrea

Alexandru UIUIU
Alexandru UIUIU
Alexandru UIUIU este scriitor, absolvent al Facultății de Filosofie a Universităţii „Babeş-Bolyai" din Cluj Napoca. A fost redactor-şef adjunct al cotidianului „Actualitatea BN" în 1998, debutând în 1988 la „Vatra" cu un grupaj de proză scurtă. A colaborat cu eseuri, recenzii, studii, proză la publicațiile „Familia", „Contrapunct", „Luceafărul", „Steaua", „Hyperion", etc. A publicat: „Ridicarea în genunchi” (roman 1999), „Socrate - Poetul” (prozo - poeme, 2000), „Aşteptând-o pe Godette” (teatru, 2003), „Sfîşierea sau a doua venire” (2006), Țara ascunsă (În 2012 volumul I, 2018 volumul II), „Agentul de vînzări” (2019), Fereastra din tavan (teatru, 2023).

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Mercedes-Benz oferă o gamă variată de contracte de service, adaptate diferitelor cerințe ale clienților

Pentru că menținerea performanței și fiabilității automobilului tău Mercedes-Benz este esențială pentru tine - Mercedes-Benz oferă o gamă variată de contracte de service, adaptate diferitelor cerințe ale clienților.

ZINNIA Homes – Centru de îngrijiri pentru seniori din Viișoara – se extinde! Din mai vor avea 40 de locuri!

Pe o străduță liniștită din Viișoara este unul dintre cele mai discrete, dar căutate centre de îngrijire a vârstnicilor din Bistrița-Năsăud – ZINNIA Homes. Centrul s-a deschis în 2018. Iar după ce serviciile lor au fost tot mai solicitate, până acum având o capacitate de doar 10 locuri, a venit momentul extinderii.

Grill StopBistrița: Ciolan de porc ROTISAT și platouri generoase, pentru o masă copioasă alături de familie sau prieteni

O masă copioasă alături de familie sau de prieteni se poate organiza imediat. Grill StopBistrița pregătește...