2.4 C
Bistrița
duminică, februarie 23, 2025

Poliția nu doarme! Alți 5 hoți, identificați și unul încarcerat!

Bistrițenii pot începe să se simtă mai în siguranță, când vine vorba de bunurile pe care le au. Polițiștii identifică tot mai mulți hoți, iar unii sunt chiar încarcerați.

1. Zilele trecute, în cadrul cercetărilor efectuate în mai multe dosare penale, privind săvârșirea infracțiunilor de furt și tentativă la furt, polițiștii din Rodna, împreună cu cei din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Acțiuni Speciale, respectiv Criminalistic, au identificat doi tineri de 19 și 17 ani, bănuiți de comiterea faptelor, ambii fiind din Rodna.

Cei doi sunt cercetați pentru faptul că în cursul lunii ianuarie ar fi sustras mai multe bunuri din locuințe de pe raza localității Rodna, cauzând un prejudiciu total de aproximativ 2000 lei. Prejudiciul a fost recuperat în totalitate iar cercetările continuă de către polițiștii Postului de Poliție Rodna sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat.

2. Ieri, alți tineri, cu vârste cuprinse între 17 și 19 ani, au fost identificați ca fiind cei care au furat arbori dintr-o pădure de pe raza localității Tiha Bârgăului. Cei 3 tineri, de loc din Tureac, au furat arborii în noaptea de 2 spre 3 decembrie, 2017.

Prejudiciul în valoare de aproximativ 350 de lei a fost recuperat în totalitate. Polițiștii continuă cercetările, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt de arbori.

3. ”La data de 20 februarie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei închisorii, emis de Judecătoria Jibou, împotriva unui bărbat, de 28 ani, din Dealul Ștefăniței. Acesta a fost condamnat la 3 ani și 8 luni închisoare pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Bărbatul a fost încarcerat în Penitenciarul Bistrița” explică reprezentanții IPJ BN.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Locuri de muncă, disponibile și la Cabinetul de psihologie Sutea Rozalia își extinde echipa și caută logoped și pedagog de recuperare. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița, la depozitul AnnaFiori.ro Sărata, STEWO Năsăud sau Restaurant Arena by Casa EMA.

RUBIN Dragobete Drive – Pentru o dragoste care merge mai departe cu Kia, Suzuki, Ssangyong și MG!

Rubin Motors Bistrița – dealer autorizat Kia, Suzuki, Ssangyong și MG îți propune să sărbătorești iubirea cu o experiență auto memorabilă! Participă la campania specială „Dragobete Drive" și ai șansa de a câștiga și o cină romantică la Hotel Roser House – un loc de poveste pe malul lacului Colibița, unde iubirea și peisajul montan se întâlnesc perfect.

5 Soluții simple pentru a-ți atinge obiectivele majore

Achiziționarea unei proprietăți imobiliare, a unei mașini, investiția în educație sau orice alt obiectiv major cu impact pe termen lung poate părea o provocare atunci când apare partea financiară. Însă, există soluții la îndemână care îți vor facilita accesul către planurile tale. Trebuie să știi unde să le cauți și cum să le accesezi.