-1.5 C
Bistrița
duminică, februarie 23, 2025

Parcul de lângă pârtia de schi din Wonderland se mărește! Ce dotări va mai avea:

Aventura Parc din vârful pârtiei de schi din Wonderland se va mări. Acesta va avea locuri de relaxare cu băncuțe, parc de joacă pentru copii, alei, terenuri de sport și zone de observare suspendate.

Primăria Bistrița se pregătește să mărească parcul de aventură din vârful pârtiei de schi din Wonderland. În acest sens, pe masa consilierilor locali se va afla mâine un studiu de fezabilitate și a indicatorilor tehnico-economici pentru acest obiectiv.

„Obiectivul de investiții propune reconversia funcțională a unui teren degradat și neutilizat din zona Complexului sportiv și de agrement Unirea-Wonderland, și transformarea lui în zone de agrement și petrecere a timpului liber pentru comunitate. Cetățenii doresc mai multe parcuri și zone de agrement care să fie cât mai aproape de zona în care locuiesc și care să aibă cât mai multe facilități de petrecere a timpului liber, în natură. Proiectul propus vine în completarea proiectului deja finalizat „Pârtie de schi Wonderland”, și propune pentru perioada verii un spațiu în care să se poată petrece timpul liber, un spațiu de agrement și recreere”, se arată în proiectul de hotărâre.

Potrivit proiectului de Consiliu Local, noul parc va avea alei pietonale și piste pentru biciclete, un amfiteatru sau zone de observare suspendate, din lemn. De asemenea, vor fi montate bănci, cișmele, suporturi pentru biciclete și toalete publice.

Întreg parcul va fi supravegheat video. Acesta va avea și locuri de joacă pentru copii, dar și zone pentru practicarea diferitelor sporturi. Mai multe despre Aventura Parc inaugurat în luna august în Wonderland, puteți citi AICI. 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Locuri de muncă, disponibile și la Cabinetul de psihologie Sutea Rozalia își extinde echipa și caută logoped și pedagog de recuperare. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița, la depozitul AnnaFiori.ro Sărata, STEWO Năsăud sau Restaurant Arena by Casa EMA.

RUBIN Dragobete Drive – Pentru o dragoste care merge mai departe cu Kia, Suzuki, Ssangyong și MG!

Rubin Motors Bistrița – dealer autorizat Kia, Suzuki, Ssangyong și MG îți propune să sărbătorești iubirea cu o experiență auto memorabilă! Participă la campania specială „Dragobete Drive" și ai șansa de a câștiga și o cină romantică la Hotel Roser House – un loc de poveste pe malul lacului Colibița, unde iubirea și peisajul montan se întâlnesc perfect.

5 Soluții simple pentru a-ți atinge obiectivele majore

Achiziționarea unei proprietăți imobiliare, a unei mașini, investiția în educație sau orice alt obiectiv major cu impact pe termen lung poate părea o provocare atunci când apare partea financiară. Însă, există soluții la îndemână care îți vor facilita accesul către planurile tale. Trebuie să știi unde să le cauți și cum să le accesezi.