11.8 C
Bistrița
joi, martie 13, 2025

Nimigea de Jos: Bărbat amendat cu 8.000 de lei pentru că a alertat Poliția de mai multe ori fără motiv

Un bărbat care locuiește în Nimigea de Jos, fără forme legale, a fost amendat de polițiști cu suma de 8.000 de lei pentru alertare abuzivă.

De la începerea votării, au fost semnalate 7 situații de încălcare a legii în contextul alegerilor parlamentare. Dintre acestea, 2 sesizări nu s-au confirmat, iar 2 sunt în curs de verificare. Polițiștii au aplicat 2 sancțiuni contravenționale în valoare de 8000 de lei și au întocmit 2 dosare penale„, potrivit IPJ BN.

Polițiștii din localitatea Nimigea de Jos au fost alertați de un cetățean că nu ar fi lăsat să voteze, dar în urma verificărilor s-a stabilit că de fapt bărbatul are domiciliul în județul Alba și locuiește în Nimigea de Jos fără forme legale.

Acesta a insistat să alerteze de mai multe ori poliția deși nu avea motiv, astfel că a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 8.000 de lei pentru alertare abuzivă.

Pe parcursul acestei zile, la nivel județean au fost mobilizați peste 500 de angajați MAI care au avut ca principale atribuții menținerea climatului normal de siguranță publică, asigurarea protecției secțiilor de vot și cercetarea sesizărilor cu privire la posibile incidente electorale”, mai spune sursa citată.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Grill StopBistrița: Ciolan de porc ROTISAT și platouri generoase, pentru o masă copioasă alături de familie sau prieteni

O masă copioasă alături de familie sau de prieteni se poate organiza imediat. Grill StopBistrița pregătește...

Vizibilitate perfectă, siguranță sporită!

MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița - Dealer & Service Autorizat Škoda, lansează o ofertă specială pentru posesorii de automobile Škoda fabricate între 2018 și 2020:

Clinica Sanovil angajează kinetoterapeut, Centrul Micul Prinț caută psiholog. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița

Clinica SANOVIL Bistrița angajează Kinetoterapeut, iar Centrul Micul Prinț caută psiholog / psihopedagog. Pleșcăviță Bistrița are nevoie de personal Fast Food. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Restaurant Arena by Casa EMA, EUROCOMPOZITE, Michaela’s Brasserie, EXAUDIT Contabilitate și AMICII BUILDING.