-3 C
Bistrița
duminică, februarie 23, 2025

Investiții la Beclean: Bani pentru locuințe sociale și aparatură medicală performantă!

Investițiile continuă în Beclean. Două vești bune au sosit azi: bani de la Guvern pentru locuințe sociale și CINCI aparate performante la spital.

Continuă investițiile la Beclean, iar azi au sosit două vești bune, pentru orașul de pe Someș.

Guvernul a alocat fonduri pentru locuințe sociale.

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) a virat suma de 14.464.518,42 lei, în vederea decontării facturilor pentru 15 unități administrativ-teritoriale, care derulează proiecte de construcție de locuințe sociale și de necesitate.
Proiectele se derulează în județele Bihor, 𝗕𝗶𝘀𝘁𝗿𝗶𝘁̗𝗮-𝗡𝗮̆𝘀𝗮̆𝘂𝗱, Botoșani, Cluj, Harghita, Iași, Ilfov, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt și Vrancea.
În județul nostru, e vorba de locuințe sociale și de necesitate construite la Beclean.
Din  totalul de peste 14 milioane de lei, 715.636,11 lei merg către primăria Beclean” a anunțat Instituția Prefectului.

Aparatură modernă pentru Spitalul Orășenesc 

Astăzi, prin intermediul proiectului de reabilitare, modernizare și dotare a Ambulatoriului integrat al Spitalului Orășenesc Beclean, a fost livrat un nou lot de dotări medicale.
E vorba de 5 ecografe performante, dotate și calibrate în funcție de specificul activității unde vor fi utilizate. Valoarea totală a lor depășește suma de 800.000 lei.
Echipamentele vor intra în dotarea cabinetelor medicale de specialitate
  • Gastroenterologie
  • Radiologie
  • Medicină internă
  • Obstetrică-ginecologie
  • Pediatrie din cadrul Ambulatoriului și vor aduce cu siguranță un aport important în calitate și acuratețea actului medical desfășurat la nivelul acestor cabinete” au transmis reprezentanții spitalului.
În perioada 2018 – 2020, în cadrul unității au mai fost achiziționate și puse în funcțiune încă două astfel de echipamente identice. Unul  a fost achiziționat din resurse proprii și unul cu finanțare europeană, care a intrat în dotarea Compartimentului de Primiri Urgente a Spitalului.
Astfel,  în acest moment, în dotarea spitalului, doar pentru acest segment, sunt disponibile ȘAPTE ecografe de ultimă generație, cu o valoare totală de peste 1,1 milioane lei.

 

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Locuri de muncă, disponibile și la Cabinetul de psihologie Sutea Rozalia își extinde echipa și caută logoped și pedagog de recuperare. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița, la depozitul AnnaFiori.ro Sărata, STEWO Năsăud sau Restaurant Arena by Casa EMA.

RUBIN Dragobete Drive – Pentru o dragoste care merge mai departe cu Kia, Suzuki, Ssangyong și MG!

Rubin Motors Bistrița – dealer autorizat Kia, Suzuki, Ssangyong și MG îți propune să sărbătorești iubirea cu o experiență auto memorabilă! Participă la campania specială „Dragobete Drive" și ai șansa de a câștiga și o cină romantică la Hotel Roser House – un loc de poveste pe malul lacului Colibița, unde iubirea și peisajul montan se întâlnesc perfect.

5 Soluții simple pentru a-ți atinge obiectivele majore

Achiziționarea unei proprietăți imobiliare, a unei mașini, investiția în educație sau orice alt obiectiv major cu impact pe termen lung poate părea o provocare atunci când apare partea financiară. Însă, există soluții la îndemână care îți vor facilita accesul către planurile tale. Trebuie să știi unde să le cauți și cum să le accesezi.