-1.5 C
Bistrița
duminică, februarie 23, 2025

GRAV! O copilă de 14 ani, însărcinată în 6 luni, abuzată constant și trimisă la cerșit de „soacră”

O copilă de 14 ani, însărcinată în 6 luni, a fost exploatată constant de mama băiatului cu care a rămas gravidă. Aceasta era abuzată permanent și trimisă la cerșit. În cele din urmă, Direcția de Asistență Socială Bistrița și Poliția Locală au reușit s-o ia din familia respectivă și s-o interneze într-un centru al DGASPC, iar femeia care o exploata s-a ales cu dosar penal.

Se pare că adolescenta este în evidența Poliției Locale și a Direcției de Asistență Socială de mai multe luni. Aceasta este însărcinată în 6 luni, tatăl copilului fiind tot un minor, în vârstă de 17 ani. Copila s-a mutat la familia băiatului, care o exploatează și o trimite la cerșit, în ciuda sarcinii avansate:

„Adolescenta de 14 ani este abuzată în mod constant de familia acestuia (unde ea locuiește) și trimisă la cerșit, fără să se țină cont de situația ei medicală. Minora a rupt legătura cu mama ei și s-a mutat în locuința mamei concubinului. Singura preocupare a abuzatorului (mama băiatului) este să tragă foloase materiale de pe urma fetei”, informează Poliția Locală.

Fetei i s-a propus de mai multe orisă meargă într-un centru unde să rămână până la nașterea copilului, însă aceasta a refuzat până acum. Ieri, copila a fost găsită din nou de polițiștii locali la cerșit și preluată de inspectorii de la Direcția de Asistență Socială, luându-se astfel măsuri.

 „A fost solicitată prezența mamei la sediul nostru. Ulterior identificării și finalizării procedurilor, în baza unei delegații speciale, minora, însoțită de un echipaj mixt format din 2 polițiști locali și un inspector din cadrul Direcției de Asistență Socială, a fost transportată la Centrul de primire în regim de urgență pentru copilul exploatat, neglijat și abuzat al DGASPC BN de la Năsăud”, mai informează Poliția Locală.

De asemenea, a fost sesizat Inspectoratul de Poliție Județean, iar mama concubinului copilei s-a ales cu dosar penal pentru că o obliga pe adolescentă să cerșească.

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Locuri de muncă, disponibile și la Cabinetul de psihologie Sutea Rozalia își extinde echipa și caută logoped și pedagog de recuperare. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița, la depozitul AnnaFiori.ro Sărata, STEWO Năsăud sau Restaurant Arena by Casa EMA.

RUBIN Dragobete Drive – Pentru o dragoste care merge mai departe cu Kia, Suzuki, Ssangyong și MG!

Rubin Motors Bistrița – dealer autorizat Kia, Suzuki, Ssangyong și MG îți propune să sărbătorești iubirea cu o experiență auto memorabilă! Participă la campania specială „Dragobete Drive" și ai șansa de a câștiga și o cină romantică la Hotel Roser House – un loc de poveste pe malul lacului Colibița, unde iubirea și peisajul montan se întâlnesc perfect.

5 Soluții simple pentru a-ți atinge obiectivele majore

Achiziționarea unei proprietăți imobiliare, a unei mașini, investiția în educație sau orice alt obiectiv major cu impact pe termen lung poate părea o provocare atunci când apare partea financiară. Însă, există soluții la îndemână care îți vor facilita accesul către planurile tale. Trebuie să știi unde să le cauți și cum să le accesezi.