12.3 C
Bistrița
miercuri, aprilie 2, 2025

FOTO/VIDEO: Doi elevi de la „Corneliu Baba” au primit câte 1500 de lei premiu de la ADI Deșeuri, pentru un desen!

Doi elevi de la Liceul de Arte „Corneliu Baba” au primit câte 1500 de lei pentru că i-au convins cu desenele lor pe cei de la ADI Deșeuri. Alți patru elevi au primit câte 500 de lei, „bani pentru o binemeritată vacanță”, cum a exclamat exuberantă una dintre câștigătoare.

Veselie mare, printre elevii de la „Corneliu Baba” care și-au pus creativitatea la bătaie într-un concurs organizat de ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud.

Concursul de creație s-a axat pe două componente:

a.) Conștientizare

b.) Reciclare. Despre gravitatea poluării prin abandon de deșeuri în natură

În concurs au fost înscrise 30 de lucrări ale unor elevi de gimnaziu dar și de liceu.

Comisia care a evaluat lucrările a fost formată din profesori de specialitate și reprezentnați ai ADI Deșeuri.

Câștigători au fost:

  • Ionuț Negrea – premiul 1 – secțiunea grafică
  • Nichole Frim – premiul 1 – secțiunea culoare
  • Paula Francesca Ivan – premiul 2 – secțiunea grafică
  • Iulia Negrea – premiul 2 – secțiunea culoare
  • Oana Onoaie – premiul 3 – secțiunea grafică
  • Anda Constantinescu – premiul 3 – secțiunea culoare

E suficient să dăm o raită pe văile din județ ca să ne dăm seama că avem o problemă cu deșeurile, cu gunoaiele de plastic pe care societatea de consum le produce. Faptul că vă pasă s-a văzut în lucrările pe care le-ați făcut. Foarte frumoase și expresive, cu idei minunate și realizări tehnice de excepție”, a spus profesorul Mairan Coman, directorul Liceului „Corneliu Baba”.

Vă felicit pentru implicarea voastră, pentru faptul că vă gândiți la natură și la protecția mediului, dar și la sănătatea noastră, a tuturor. Mi-au plăcut foarte mult ideile expuse în lucrările acestui concurs de creație. Sperăm ca și anul viitor să facem acest concurs. Premiile sunt importante și le meritați”, a transmis Cristian Marius Niculae, șeful ADI Deșeuri.

Lucrările câștigătoare și celelalte lucrări înscrise în concurs pot fi admirate în Sala Magister a Liceului de Artă „Corneliu Baba”.

Intenționăm ca o parte din lucrările elevilor să le folosim în campaniile de informare și conștientizare derulate de ADI Deșeuri și Supercom SA”, a explicat Cristian Marius Niculae, șeful ADI Deșeuri. 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

MATEROM: Dacă e primăvară, e timpul pentru o verificare tehnică de sezon

Dacă e primăvară, e timpul pentru o verificare tehnică de sezon. Alege întotdeauna un Centru de Service Autorizat Mercedes-Benz, pentru a beneficia de cele mai bune servicii auto pentru mașina ta, efectuate de profesioniști. Ofertă specială, la Materom:

Degustări dulci pentru evenimente, la Cofetăria Cristina, oricând, cu programare! DISCOUNT pentru cei care încheie contracte în Aprilie

Ce veste bună! Acum, la Cofetăria Cristina poți programa oricând îți permite programul o degustare pentru...

Se fac angajări la Crama Veche, Amicii Building, Fan Courier, Ideal Print! NOI locuri de muncă, în Bistrița

Crama Veche caută barman, Ajutor bucătar, Pizzer, ospătar și femeie pentru curățenie.  AMICII BUILIDNG angajează Contabil cu experiență, dedicat și orientat spre performanță, iar Ideal Print caută Graphic Designer. Noi locuri de muncă - la Ideal Print, Fan Courier, STEWO PLAST Năsăud și GB Instaplan, Oferta completă, mai jos: