18.6 C
Bistrița
marți, aprilie 22, 2025

Foto: Un autotren încărcat cu porci s-a răsturnat în Pasul Tihuța

În urmă cu puțin timp un autotren încărcat cu porci s-a răsturnat în Pasul Tihuța. Șoferul și persoana care-l însoțea au reușit să se evacueze din autocamion și sunt conștiente.

Un autotren încărcat cu porci s-a răsturnat pe DN17, în Piatra Fântânele, în urmă cu puțin timp.

„Din primele informații, cele două persoane din cabina autotrenului au ieșit din habitaclu, sunt conștiente. În sprijin a fost direcționată automacaraua de la Detașamentul de Pompieri Bistrița”, transmite ISU Bistrița-Năsăud.

UPDATE:

„În această după-masă, pe Drumul Național 17, la ieșire din localitatea Piatra Fântânele, a avut loc un accident rutier. În zonă se circulă alternativ, pe un sens, iar polițiștii Serviciului Rutier și cei ai Secției 2 Poliție Rurală Prundu Bârgăului dirijează traficul, alternativ pe câte un sens. Conform primelor date, un autotren care circula pe direcția Suceava-Bistrița, condus de un bărbat de 50 de ani, din Satu-Mare, încărcat cu porci s-a răsturnat. În urma accidentului, conducătorul auto a fost rănit și transportat la spital. A fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. A fost sesizată Direcția Sanitar- Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor, iar polițiștii au întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, urmând a stabili cu exactitate împrejurările în care s-a produs accidentul”, informează Inspectoratul de Poliție Județean.

„Echipajul de prim ajutor SMURD a preluat de la locul accidentului un bărbat în vârstă de aproximativ 50 de ani cu leziuni la nivelul capului, toracelui și unui membru superior. A fost stabilizat și tramsportat la UPU SMURD Bistrița. În autotren se aflau peste 600 de porcine dintre care, aproximativ 500 au fost găsite vii. Pompierii au procedat la extragerea tuturor porcilor care erau transportați in cuști special amenajate, iar cei care au supraviețuit urmează să fie preluați de alt mijloc de transport pus la dispoziție de societatea de care aparțin. În aceste momente se lucrează pentru repunerea autotrenului pe roti, în vederea eliberării partii carosabile”, mai spun reprezentanții ISU.

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Škoda Elroq vine direct la tine: Test Drive la ușa ta, acum în Bistrița!

Bistrițenii au acum ocazia să descopere cel mai nou model electric din familia Škoda – Elroq – într-un mod complet diferit și extrem de comod: direct la ușa lor! Cu inițiativa „Test Drive la ușa ta”, MATEROM AUTOMOTIVE – Dealer & Service Autorizat Škoda, aduce viitorul mobilității acolo unde te afli, fie că ești acasă, la birou sau în oraș.

Se fac angajări la Crama Jelna, Rombat și Fan Courier: Noi locuri de muncă, în Bistrița

Crama JELNA angajează barman, ajutor barman, bucătar și maseur! ROMBAT caută operatori producție. NOI locuri de muncă în Bistrița, la SAN DECO Bistrița-Năsăud,  DIVANI & SOFA, AMICII Building și Ideal Print. Oferta completă, mai jos:

Este momentul perfect să te pregătești de aventurile acestei primăveri! Profită de oferta MATEROM AUTOMOTIVE

Este momentul perfect să te pregătești de aventurile acestei primăveri! Profită de oferta MATEROM AUTOMOTIVE pentru Verificarea de primăvară și asigură-te că mașina ta este pregătită pentru călătoriile din acest sezon.