În Parcul Național Munții Rodnei are loc zilele acestea evaluarea cervidelor după urmele lăsate pe zăpadă. Tehnica este foarte utilă pentru identificarea speciilor, estimarea numărului de indivizi, precum și analiza comportamentului acestora în habitatul montan.
În sezonul rece, monitorizarea faunei sălbatice prin analiza urmelor lăsate pe zăpadă reprezintă o metodă eficientă pentru evaluarea populațiilor de cervide (cerbi, căpriori și capre negre) din Parcul Național Munții Rodnei.
Tehnica permite identificarea speciilor, estimarea numărului de indivizi și analiza comportamentului acestora în habitatul montan.
„În cadrul evaluării, rangerii și gestionarii fondurilor cinegetice parcurg trasee prestabilite, identifică urmele și le corelează cu alte semne specifice, precum excrementele sau zonele de hrănire. Urmele de cerb (Cervus elaphus) sunt mari și bine conturate, cele de căprior (Capreolus capreolus) sunt mai mici și mai delicate, iar capra neagră (Rupicapra rupicapra) lasă urme caracteristice în zonele stâncoase.
Aceste date sunt esențiale pentru gestionarea durabilă a populațiilor de cervide și menținerea echilibrului ecologic în Parcul Național Munții Rodnei”, spun cei de la Romsilva – Parcul Național Munții Rodnei.