10.2 C
Bistrița
miercuri, aprilie 2, 2025

EXTRA: În premieră, Serbările Bistriței Medievale – ediția de iarnă!

Primul târg medieval de Crăciun din România va avea loc la Bistrița pe data de 16 decembrie 2023.

Evenimentul se intitulează „O Poveste străveche de Crăciun” și inspirat de spiritul Crăciunului de altădată. Acesta va diversifica programul Târgului de Crăciun prin completarea activităților pe modelul târgurilor medievale de advent din Europa Centrală și de Vest.

Bistrițenii vor avea parte de muzică într-un concert de colinde tradiționale, în orchestrație autentică, cu instrumente medievale (fluiere, cimpoaie, hurdy-gurdy, cittern, rauschpfeiffe, surle, tobe) așa cum erau interpretate în urmă cu secole.

Târgul din 16 decembrie cuprinde animație medievală, produse și ateliere meșteșugărești, standuri care vor încânta gurmanzii, decorațiuni și un spectacol de jonglerii cu foc.

Așadar centrul istoric al orașului – cu zidurile medievale, Turnul Dogarilor, diverse clădiri din perioada renascentistă și vedeta locului, Biserica Evanghelică, proaspăt renovată – va oferi un cadru natural care va deveni parte a unui spectacol vizual.

Program:

  • 15.00 – Moment muzical cu Cimpoierii din Transilvania
  • 15.30 – Ateliere meșteșugăresti
  • 16.30 – Moment muzical cu Cimpoierii din Transilvania
  • 17.00 – Ateliere meșteșugăresti
  • 18.00 – Concert de colinde Cimpoierii din Transilvania – partea I
  • 19.00 – Concert de colinde Cimpoierii din Transilvania – partea a II-a
  • 20.00 – Spectacol de jonglerii cu foc SiriuS
  • 21.00 – After Party Medieval

Pe tot parcursul zilei (între orele 10.00 – 21.00): Târgul medieval / renascentist organizat în parteneriat cu Asociația Produs în Bistrița-Năsăud, animație medievală, concursuri cu premii.

Cu participarea:

  • Cimpoierii din Transilvania – muzică medievală/ colinde tradiționale
    www.pipersoftransylvania.eu
  • SiriuS – fire show
    https://www.facebook.com/siriuss

Program detaliat pe: www.bistritamedievala.ro și pe pagina de facebook Bistrita Medievală.

Serbările Bistriței Medievale 2023 sunt organizate de Asociația Culturală Bistrița Medievală, proiect finanțat nerambursabil din bugetul local al Municipiului Bistrița pe anul 2023.

Parteneri:
Asociația „Produs în Bistrița-Năsăud”
Europe Direct Bistrița-Năsăud
Universitatea Babeș-Bolyai extensia Bistrița, Facultatea de Geografie, specializarea Geografia Turismului
Asociația Petrus Italus Trust
Fundația Societatea de Concerte Bistrița
Liceul de muzică Tudor Jarda

Sponsori: 
Open Consult – Reclame Bistrița
Profesional Sistem

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

MATEROM: Dacă e primăvară, e timpul pentru o verificare tehnică de sezon

Dacă e primăvară, e timpul pentru o verificare tehnică de sezon. Alege întotdeauna un Centru de Service Autorizat Mercedes-Benz, pentru a beneficia de cele mai bune servicii auto pentru mașina ta, efectuate de profesioniști. Ofertă specială, la Materom:

Degustări dulci pentru evenimente, la Cofetăria Cristina, oricând, cu programare! DISCOUNT pentru cei care încheie contracte în Aprilie

Ce veste bună! Acum, la Cofetăria Cristina poți programa oricând îți permite programul o degustare pentru...

Se fac angajări la Crama Veche, Amicii Building, Fan Courier, Ideal Print! NOI locuri de muncă, în Bistrița

Crama Veche caută barman, Ajutor bucătar, Pizzer, ospătar și femeie pentru curățenie.  AMICII BUILIDNG angajează Contabil cu experiență, dedicat și orientat spre performanță, iar Ideal Print caută Graphic Designer. Noi locuri de muncă - la Ideal Print, Fan Courier, STEWO PLAST Năsăud și GB Instaplan, Oferta completă, mai jos: