-4 C
Bistrița
duminică, februarie 23, 2025

Ediție SPECIALĂ, a Galei Moș Nicolae pentru copiii speciali ai Fundației Inocenți…!

Într-un an atipic și deloc ușor, Fundația Inocenți își continuă misiunea de care se ocupă de 30 de ani și continuă să sprijine copiii și familiile aflate în dificultate. În 4 decembrie 2020, de la ora 18.30 – sunteți cu toții invitați la o ediție specială a Galei „Moș Nicolae pentru copiii cu dizabilități”: 

Fundația Inocenți Bistrița organizează la început de decembrie, cea de-a XIV-a ediție a evenimentului anual de caritate – Gala „Moș Nicolae pentru copiii cu dizabilități”.

Este cel mai important eveniment din acest an al Fundației Inocenți: „Un eveniment în care ne unim forțele pentru a oferi copiilor speciali șanse la o viață mai bună, cât mai aproape de normalitate, o șansă la recuperare și bucurie”, au transmis organizatorii de la Fundația Inocenți. 

În contextul pandemiei, pentru prima data în istoria organizației, Gala „Moș Nicolae pentru copiii cu dizabilități” se va desfășura online.

Ea va fi deschisă publicului larg și tuturor celor care vor să vadă mai îndeaproape ce activități se desfășoară aici.

Gala „Moș Nicolae pentru copiii cu dizabilități” va cuprinde numeroase momente frumoase, invitați speciali online din România și USA, nume sonore din diverse domenii de activitate care susțin cauza noastră.

Evenimentul va include și o licitație on-line a unor bijuterii de aur pe care o doamnă din America, cu suflet mare, le-a donat pentru a susține acțiunile fundației.

Vă invităm pe această cale să fiți alături de noi. Să ne ajutați să aducem un zâmbet pe chipul copiilor speciali pe care Fundația Inocenți îi are în grijă an de an”, a transmis Laura Filipoi, director Fundația Inocenți Bistrița. 

*****

Peste 650 de copii și peste 200 de mămici din Bistrița-Năsăud beneficiază de serviciile oferite de Fundația Inocenți.

„În prezent avem trei servicii sociale licențiate, care vizează dezvoltarea copiilor din perioada copilăriei mici până la adolescenţă, inclusiv bebeluși abandonați, copiii de etnie romă, copiii cu dizabilități dar și familiile acestora. 

Acestor servicii li se adaugă și numeroase programe destinate copiiilor speciali:

  • programul „Intervenție Timpurie” (se adresează copiilor cu vârste cuprinse între 0 și 7 ani, cu întârzieri în dezvoltare și dizabilități neuro-psiho-motorii),
  • programul de suport educațional (pentru prevenirea abandonul școlar în rândul copiilor ce provin din medii defavorizate),
  • programul „Viața Copilului” (oferă activități terapeutice, de consiliere și educație care se confruntă cu probleme medicale și perioade lungi de internare),
  • programul „Eu și familia Mea” (suport zilnic pentru copiii și tinerii instituționalizați cu dizabilități grave).

24 de angajați care, împreună cu voluntarii, lucrează în spitale, școli, centre de plasament, la domiciliul beneficiarilor sau în comunitate, pentru a le oferi sprijin atât copiilor, cât și familiilor acestora.

Echipa și programele noastre inspiră încredere, creează soluții, dovedesc integritate, arată respect față de oameni, împărtășesc și celorlalți din expertiza lor și îi susțin pe cei care au nevoie de o nouă șansă.

*****

Fundația Inocenți / Romanian Children’s Relief (RCR) oferă, încă din anul 1990, sprijin și suport specializat copiilor și familiilor aflate în dificultate din România, activitatea fundației la Bistrița începând în anul 1998.

De atunci, an de an, sute de copii și părinți au beneficiat gratuit de activități de terapie, consiliere sau recuperare. Scopul Fundației Inocenți este acela de a se asigura că toți copiii cu nevoi speciale sau dezavantajați din punct de vedere socio-economic primesc sprijinul de care au nevoie pentru a-și atinge potențialul maxim în viață.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Locuri de muncă, disponibile și la Cabinetul de psihologie Sutea Rozalia își extinde echipa și caută logoped și pedagog de recuperare. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița, la depozitul AnnaFiori.ro Sărata, STEWO Năsăud sau Restaurant Arena by Casa EMA.

RUBIN Dragobete Drive – Pentru o dragoste care merge mai departe cu Kia, Suzuki, Ssangyong și MG!

Rubin Motors Bistrița – dealer autorizat Kia, Suzuki, Ssangyong și MG îți propune să sărbătorești iubirea cu o experiență auto memorabilă! Participă la campania specială „Dragobete Drive" și ai șansa de a câștiga și o cină romantică la Hotel Roser House – un loc de poveste pe malul lacului Colibița, unde iubirea și peisajul montan se întâlnesc perfect.

5 Soluții simple pentru a-ți atinge obiectivele majore

Achiziționarea unei proprietăți imobiliare, a unei mașini, investiția în educație sau orice alt obiectiv major cu impact pe termen lung poate părea o provocare atunci când apare partea financiară. Însă, există soluții la îndemână care îți vor facilita accesul către planurile tale. Trebuie să știi unde să le cauți și cum să le accesezi.