-3 C
Bistrița
duminică, februarie 23, 2025

După ce aproape a fost inundat, Teraplast se transformă în susținătorul proiectului de la Colibița

În timpul codului roșu de inundații din județ, firma Teraplast a improvizat diguri pentru a-și apăra materialele de ape. În urma vizitei pe care ministrul Apelor și Pădurilor a făcut-o ulterior la sediul întreprinderii, conducerea a luat o decizie. Se transformă în susținător al proiectului de la Colibița.

Timp de 10 zile, Bistrița-Năsăud a trecut pe sub coduri galbene, portocalii și roșii de ploi și inundații.

La un moment dat, apele amenințau să înghită și materialele firmei Teraplast. S-a făcut o mobilizare de urgență, atât a celor din firmă, a autorităților și a altor firme private, pentru a construi diguri. Un bazin cu pentan amenința să fie inundat.

Mai multe puteți reciti AICI:

FOTO – PERICOL: Firmele private din Bistrița s-au mobilizat să protejeze bazinul cu pentan al Teraplast

La câteva zile după acest eveniment, ministrul Apelor și Pădurilor a făcut o vizită în județ, pentru a evalua pagubele. Acesta a trecut și pe la Teraplast și a explicat că situația de acolo e dovada clară că proiectul de la Colibița e absolut necesar.

Mai multe puteți reciti AICI:

VIDEO – Deneș: Cei de la Jaspers vor să blocheze proiectul Colibița! Nu cât sunt eu ministru! Teraplast e dovada că e nevoie de acest proiect!

În urma întâlnirii cu Ioan Deneș, și a discuțiilor privind proiectul de la Colibița, conducerea Teraplast a decis să devină un susținător al proiectului.

„Am mobilizat peste 100 de colegi din TeraPlast, TeraSteel și Wetterbest pentru construcția de diguri din saci de nisip pe o lungime de peste 800 de metri. Astfel, am reușit să prevenim inundarea zonelor mai expuse, respectiv depozitul de țevi PVC și PE. Cursurile râurilor din apropiere nu sunt amenajate, ceea ce este un factor de risc pentru investițiile de peste 100 de milioane de euro în Parcul Industrial și pentru stocurile ale căror valoare depășește 20 de milioane de euro. Sperăm ca implementarea proiectul POIM să se realizeze cât mai repede pentru a elimina riscul inundațiilor în zonă.”, a declarat Alexandru Stânean, Director General al TeraPlast.

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Locuri de muncă, disponibile și la Cabinetul de psihologie Sutea Rozalia își extinde echipa și caută logoped și pedagog de recuperare. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița, la depozitul AnnaFiori.ro Sărata, STEWO Năsăud sau Restaurant Arena by Casa EMA.

RUBIN Dragobete Drive – Pentru o dragoste care merge mai departe cu Kia, Suzuki, Ssangyong și MG!

Rubin Motors Bistrița – dealer autorizat Kia, Suzuki, Ssangyong și MG îți propune să sărbătorești iubirea cu o experiență auto memorabilă! Participă la campania specială „Dragobete Drive" și ai șansa de a câștiga și o cină romantică la Hotel Roser House – un loc de poveste pe malul lacului Colibița, unde iubirea și peisajul montan se întâlnesc perfect.

5 Soluții simple pentru a-ți atinge obiectivele majore

Achiziționarea unei proprietăți imobiliare, a unei mașini, investiția în educație sau orice alt obiectiv major cu impact pe termen lung poate părea o provocare atunci când apare partea financiară. Însă, există soluții la îndemână care îți vor facilita accesul către planurile tale. Trebuie să știi unde să le cauți și cum să le accesezi.