1.9 C
Bistrița
luni, martie 3, 2025

Direcția pentru Protecția Copilului: Adolescenta violată de tatăl vitreg va rămâne în grija bunicii!

Copila violată timp de doi ani de tatăl său vitreg va rămâne în grija bunicii, cu care și locuia înainte să se mute cu mama sa. DGASPC a început o anchetă în acest caz și îi va oferi adolescentei consiliere și susținere emoțională pentru a depăși această traumă.

Joi, un bărbat a fost reținut după ce a recunoscut că timp de 2 ani a batjocorit-o pe fiica femeii cu care se căsătorise. Era vorba despre o adolescentă de 17 ani, care locuia cu bunica sa în mediul rural și care, la 15 ani, când a intrat la liceu, s-a mutat cu mama sa, pentru a fi mai aproape de unitatea de învățământ.

Bărbatul ar fi abuzat-o pe adolescentă încă de când a ajuns în apartamentul în care locuiau cu toții în Bistrița. Ultima dată s-ar fi întâmplat în toamna anului trecut, când copila s-a și împotrivit și a primit o bătaie cruntă.

Se pare că atât mama adolescentei, cât și diriginta sa știau despre cele întâmplate, însă niciuna din ele nu a sesizat autoritățile. Diriginta copilei a înștiințat-o pe mamă și cam atât. Mai multe despre acest subiect puteți citi mai jos:

Diriginta adolescentei violate știa de cele întâmplate?! Ce trebuie să facă profesorii care află de astfel de fapte penale:

Încă de joi, Direcția pentru Protecția Copilului s-a sesizat și a asistat inclusiv la audierile copilei de la Poliție. Potrivit lui Flaviu Bercea, șef serviciu Management de Caz, Copii și Asistență Maternală din cadrul DGASPC, copila va rămâne în grija bunicii. Aceasta va locui în continuare la internatul unității de învățământ, iar la final de săptămână va merge la bunici.

Instituția îi va oferi acesteia sprijin emoțional și consiliere pentru a trece peste această traumă. Aceasta nu va plăti nici masa și nici cazarea la internatul unde locuiește.

Mai puteți citi pe acest subiect:

BISTRIȚA: Copilă de 17 ani – violată ani în șir de tatăl vitreg, cu știința mamei! Agresorul a ajuns după gratii

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

MATEROM AUTOMOTIVE Service Autorizat Mercedes-Benz: Expertiza și calitatea pe care mașina ta le merită

Când vine vorba de întreținerea și reparația unui automobil Mercedes-Benz, alegerea unui service autorizat este esențială pentru menținerea performanței și siguranței vehiculului tău. MATEROM AUTOMOTIVE – Centru de Service Autorizat Mercedes-Benz din Bistrița îți oferă servicii premium, realizate de specialiști instruiți direct de producător și aparate de service de ultimă generație.

Michaela’s Brasserie caută ospătar, EXAUDIT Contabilitate angajează economist cu experiență

Michaela’s Brasserie caută ospătar harnic și responsabil. EXAUDIT Contabilitate angajează economist cu experiență. Crama JELNA are nevoie de un barman pasionat. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la AMICII BUILDING, Cabinetul de psihologie Sutea Rozalia, depozitul AnnaFiori.ro Sărata sau Restaurant Arena by Casa EMA.

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Locuri de muncă, disponibile și la Cabinetul de psihologie Sutea Rozalia își extinde echipa și caută logoped și pedagog de recuperare. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița, la depozitul AnnaFiori.ro Sărata, STEWO Năsăud sau Restaurant Arena by Casa EMA.