2.1 C
Bistrița
miercuri, februarie 12, 2025

De la „o țâră” , la „merem” sau „iute” – cum reflectă personalitatea ardelenilor dulcele grai ardelenesc

Când vine vorba despre limbaj, ardelenii și bistrițenii trăiesc parcă în altă lume. Bistrițenii nu spun „timp”, ci spun „vreme”; în loc de „ore” folosesc „ceasuri”, iar în loc de „puțin” preferă „o țâră”.

De ce vorbesc ardelenii rar? Ca să-i înțeleagă restul, ar spune o nevinovată glumă.  Potrivit etnologului bistrițean Iosif Ciunterei ardelenii au un grai aparte, distinct. El se remarcă printr-o liniște și o bunătate aparte în glas. Este un grai care reflectă nu doar felul lor de a vorbi, ci și esența modului în care trăiesc și se raportează la lume.

Iată câteva exemple care ilustrează acest grai: “Bistrițenii nu spun „timp”, ci preferă mai degrabă „vreme”, un cuvânt care parcă te duce cu gândul la schimbările anotimpurilor. În loc de „ore”, folosesc cuvântul „ceasuri”, sugerând parcă o măsurare mai lentă și mai atentă a trecerii timpului. În loc să spună „trei”, bistrițenii spun „tri”, în loc de „puțin”, preferă expresia „o țâră”. Decât să spună „am terminat”, ei spun „am gătat”, o expresie care te duce cu gândul la finalizarea unui lucru cu grijă și răbdare, nu în grabă. De asemenea, în loc de „mergem”, folosesc „merem”, iar în loc de „repede”, spun „iute”, ambele expresii amintind de un ritm mai domol, dar sigur.

În vocabularul lor, „pâinea” devine „pită”. În mod surprinzător, pentru „mâine” spun „mâne”, un termen ce păstrează o rezonanță latină, conectând astfel prezentul cu trecutul. Când se adresează cu respect unui vecin sau cunoscut, bistrițenii folosesc „bătrâne”, un cuvânt cu rădăcini latine (veteranus), care, deși aparent arhaic, poartă o încărcătură profundă de respect a experienței de viață.

Alte exemple de expresii caracteristice ardelenilor și deci bistrițenilor includ: “Se coperă” în loc de „se învelește” și „fain” în loc de „frumos”, un cuvânt de origine germană, care a fost adoptat cu drag de-a lungul secolelor în dialectul lor. Cuvântul „servus” este folosit cu respect pentru a saluta, menținând vie o tradiție latină care exprimă “sunt servul tău, la dispoziția ta. Încearcă să desființeze modernul „la revedere” (de origine italiană) sau banalul şi secul „bună” din Regat( cu corectura de rigoare, în ultimii ani se aude tot mai des acel ridicol pa,pa). Iar ca răspuns, vine imediat acel superb „rețiproca”.”

Vorba bistrițenilor este rară, cumpătată, molcomă și pătrunsă de înțelepciunea celui care vorbește doar când are cu adevărat ceva de spus. Este un limbaj ce respinge bârfa și vulgaritatea, păstrându-și astfel  autenticitatea.

Ei refuză să folosească apelative stridente precum „bă” sau „mă”, termeni care și-au găsit loc în alte regiuni, dar nu și aici, în această comunitate care prețuiește bunul simț și respectul reciproc. Și chiar dacă vremurile se schimbă, bistrițenii rămân fideli unui limbaj curat, care reflectă claritatea și profunzimea sufletului lor.

Termenul „musai”, cu rădăcini în maghiarul „muszáj” și germanul „muß sein”, este un transilvanism curat, adânc înrădăcinat în graiul bistrițenilor, ce subliniază necesitatea și importanța anumitor lucruri, cu o expresivitate aparte.

Nu bârfesc şi nu le e ruşine cu arhaismele şi meandrele dialectelor lor- fie ei medici, ofiţeri de carieră, preoţi, profesori, bătrâni, sau mai tineri.”

Foto: cluj.com

Patrisia Moldovan
Patrisia Moldovan
Patrisia Moldovan este studentă în anul întâi la Facultatea de Știinte Politice, Administrative și ale Comunicării, specializarea Jurnalism și la Facultatea de Istorie si Filosofie, specializarea Studii de securitate - la Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

STEWO Năsăud angajează asistent manager și controlor calitate. Depozitul AnnaFiori caută grădinar calificat

Depozitul de Flori AnnaFiori.ro Sărata angajează grădinar CALIFICAT pentru perioada 1 martie – 1 noiembrie. STEWO Năsăud are nevoie de un Asistent manager și un Controlor Calitate. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Restaurant Arena by Casa EMA, Clinica SANOVIL Bistrița și Fan Courier:

18GYM deschide o sală de fitness ultra-modernă în Bistrița, în OK Shopping Center 

O experiență premium la prețuri accesibile, într-un mall nou și modern: 18GYM, lider național în industria fitness-ului, aduce un nou standard de performanță și calitate în Bistrița, odată cu deschiderea unei săli de fitness ultra-moderne în OK Shopping Center – cel mai nou mall din oraș.

Stil german, prețuri românești, montaj gratuit: Mobila Outlet Romania! EXTRA discount, pentru cititorii Bistrițeanul.ro, în luna februarie

Depozitul Mobila Outlet Romania vă oferă un super discount, la mobila nouă, sigilată, la prețuri incredibile. Dressing-uri și dulapuri de până la 500 cm, canapele și colțare, paturi, seturi de dormitor, seturi de living, bucătării complet utilate, decorațiuni și piese din lemn masiv unice, în Gherla (Cluj), pe DN1C 22,