12.3 C
Bistrița
miercuri, aprilie 2, 2025

Cum comentează mai marii Primăriei Bistrița lacurile de pe străzi după fiecare ploaie: Avem un calendar de investitii

După fiecare ploaie cu o cantitate mai mare de precipitații, apar „lacuri” pe străzile orașului, din cauza canalizărilor proaste din Bistrița.

Sorin Hangan, viceprimarul Bistriței, a mulțumit presei și cetățenilor care publică fotografii cu străzile inundate după ploi. În acest mod, spune viceprimarul, primăria poate rezolva problemele lăsate „de ceilalți”.

De asemenea, vicele spune că toate vor face parte dintr-un calendar de investiții.

„Bistrițenii și presa au dreptate să se revolte pentru inundațiile care apar când plouă torențial.

Problemele vechi, nerezolvate de peste 30 de ani, sunt cuprinse, pentru prima dată într-un calendar de investiții”, a transmis pe Facebook, Sorin Hangan.

Așa cum era de așteptat, omul de administrație se ia la trântă cu Aquabis, furnizorul de apă și canalizare din județ, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean Bistrița-Năsăud. Hangan spune că instituția este „pur decorativă” și că încasează cei mai mulți bani din municipiu, nejustificat.

Hangan a explicat și de ce parcarea de la Kaufland se inundă.

„Rețelele de canalizare din oraș sunt ale Aquabis, companie care este in subordinea Consiliului Județean. Ei încasează banii de la populație și în mod firesc, ei și ADI Apă-Canal, o instituție pur decorativă, controlată de președintele CJ, ar trebui să întoarcă o parte din bani către investiții în redimensionarea țevilor care transportă apa uzată și o colectează pe cea pluvială. Dar, nu o fac, cu toate că încasează cei mai mulți bani din Bistrița!

În parcarea de la Kaufland, Primăria nu poate interveni pentru că este proprietate privată. Am trimis și vom mai trimite adrese prin care să le solicităm să găsească soluții.

In față la Winmarkt, schimbăm acum, în timpul lucrărilor la infrastructura din zonă, întregul tronson de canalizare dimensionat corect. Și o facem, exclusiv pe banii contribuabililor bistrițeni. Am cerut și companiei Aquabis să suporte o parte din costuri, însă au refuzat. Am hotărât să nu ratăm oportunitatea oferită de șantierul deschis acolo!

Îi rog pe bistrițeni și presa să ne semnaleze în continuare când apar inundații și în alte locuri, unde vom interveni punctual și cu rapiditate”, a mai scris viceprimarul.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. La Bistrita problema străzilor inundate după fiecare ploaie mai puternică este veche iar autorităţile îşi pasează reciproc răspunderea, fără să facă nimic concret pentru remedierea situatiei. În timp ce municipalitatea susţine că de vină este sistemul subdimensionat al canalizării din zonă, responsabilii Aquabis susţin că pompele bazinului colector aflat în administraţia municipalităţii nu funcţionează bine. Cei care au însă de suferit sunt proprietarii de case din zonele respective, care se văd mere cu apa in curte, in beciuri sau chiar in locuinte. (Vezi: https://timponline.ro/furtuna/).
    Solutii există si ele au fost sugerate de Ion Sandru- directorul general al SC Aquabis- SA, in anul 2019 cînd ploile torentiale din luna mai au inundat zeci de case din Bistrita si Viisoara:
    (Vezi: https://timponline.ro/directorul-aquabis-sandru-pana-face-santuri-garda-ploaie-bistrita/)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

MATEROM: Dacă e primăvară, e timpul pentru o verificare tehnică de sezon

Dacă e primăvară, e timpul pentru o verificare tehnică de sezon. Alege întotdeauna un Centru de Service Autorizat Mercedes-Benz, pentru a beneficia de cele mai bune servicii auto pentru mașina ta, efectuate de profesioniști. Ofertă specială, la Materom:

Degustări dulci pentru evenimente, la Cofetăria Cristina, oricând, cu programare! DISCOUNT pentru cei care încheie contracte în Aprilie

Ce veste bună! Acum, la Cofetăria Cristina poți programa oricând îți permite programul o degustare pentru...

Se fac angajări la Crama Veche, Amicii Building, Fan Courier, Ideal Print! NOI locuri de muncă, în Bistrița

Crama Veche caută barman, Ajutor bucătar, Pizzer, ospătar și femeie pentru curățenie.  AMICII BUILIDNG angajează Contabil cu experiență, dedicat și orientat spre performanță, iar Ideal Print caută Graphic Designer. Noi locuri de muncă - la Ideal Print, Fan Courier, STEWO PLAST Năsăud și GB Instaplan, Oferta completă, mai jos: