-1 C
Bistrița
sâmbătă, februarie 22, 2025

Consumi droguri sau cunoști pe cineva care o face? Vineri, la muzeu, află cum poți face față acestui fenomen

Un eveniment dedicat celei mai grave probleme a zilelor noastre are loc vineri, la muzeu. Cei de la Interact – Nosa au chemat specialiști ce vor oferi informații esențiale despre fenomenul consumului de droguri.

Consumul de droguri este un fenomen îngrijorător, ce ia amploare tot mai mare. Județul nostru se află pe locul II național la consumul de droguri. ONG-uri, autorități, cu toții se focalizează, în ultima vreme, pe găsirea de soluții.

Organizația de voluntari Interact Bistrița – Nosa a reușit să ”adune” câțiva specialiști ce dau întâlnire bistrițenilor la Complexul Muzeal Bistrița Năsăud. Vineri, invitații vor vorbi celor prezenți despre fenomenul consumului de droguri, dar și cum să acționezi dacă ai pe cineva drag care consumă.

”Evenimentul este destinat atât consumatorilor cât și aparținătorilor acestora” a transmis reporterilor Bistrițeanul.ro, organizatorul acțiunii.

Evenimentul începe vineri, 19 august 2022, la ora 17.00, în incinta muzeului. Totodată, cei ce nu pot participa fizic, au opțiunea de a participa pe Zoom.

Interact Bistrița-Nosa organizează „People for People” – o conferință destinată educării populației, în cadrul căreia mai mulți specialiști în domeniu vor vorbi despre cum vă puteți ajuta apropiații în lupta cu drogurile.
  • Dr. Holger Lux – medic psihoterapeut și director al centrului de reabilitare Nazaret (Sibiu)
  • D-na Daniela Dragne Macarie – psiholog-psihoterapeut
  • D-l Miclăuș Ioan-Ovidiu – comisar șef al poliției și reprezentant al Centrului de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Bistrița (CPECA)
Evenimentul se va desfășura în data de 19 august, începând cu ora 17:00 atât fizic, în incinta Complexului Muzeal Bistrița-Năsaud, cât și online, pe platforma Zoom – intrarea este liberă!
Vă așteptăm în număr cât mai mare!” este mesajul postat pe Pagina de Facebook a evenimentului.

 

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Locuri de muncă, disponibile și la Cabinetul de psihologie Sutea Rozalia își extinde echipa și caută logoped și pedagog de recuperare. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița, la depozitul AnnaFiori.ro Sărata, STEWO Năsăud sau Restaurant Arena by Casa EMA.

RUBIN Dragobete Drive – Pentru o dragoste care merge mai departe cu Kia, Suzuki, Ssangyong și MG!

Rubin Motors Bistrița – dealer autorizat Kia, Suzuki, Ssangyong și MG îți propune să sărbătorești iubirea cu o experiență auto memorabilă! Participă la campania specială „Dragobete Drive" și ai șansa de a câștiga și o cină romantică la Hotel Roser House – un loc de poveste pe malul lacului Colibița, unde iubirea și peisajul montan se întâlnesc perfect.

5 Soluții simple pentru a-ți atinge obiectivele majore

Achiziționarea unei proprietăți imobiliare, a unei mașini, investiția în educație sau orice alt obiectiv major cu impact pe termen lung poate părea o provocare atunci când apare partea financiară. Însă, există soluții la îndemână care îți vor facilita accesul către planurile tale. Trebuie să știi unde să le cauți și cum să le accesezi.