2.4 C
Bistrița
duminică, februarie 23, 2025

Bogdan Ivan, ministrul Digitalizării, la întâlnire cu liderii Amazon, Apple, IBM, Meta

Bogdan Ivan, ministrul Digitalizării, a participat ieri la Forumul de Afaceri al Inițiativei celor 3 Mări, la Vilnius. „M-am reîntâlnit cu liderii celor mai mari companii globale de tehnologie – Amazon, Apple, IBM, Meta – și cu organizațiile internaționale de cooperare financiară World Economic Forum și telecomunicații ITU, pentru a consolida poziția României de hub regional în tehnologii emergente”, a transmis Bogdan Ivan.

Mințile geniale ale românilor sunt cele care ne vor aduce viitorul mai aproape: la fiecare întâlnire am regăsit aprecieri pentru valoarea celor 200.000 de experți IT din România.

I-am prezentat lui Tomas Lamanauskas, Secretarul General Adjunct al Uniunii Internaționale a Telecomunicațiilor (ITU), proiectele de infrastructură digitală prin care România avansează ca hub de conectivitate în Europa Centrală și de Sud-Est.

Am discutat aplicat cu directorul World Economic Forum, Mirek Dusek, despre cum tehnologii precum inteligența artificială generativă aduc o mai bună cooperare internațională între state care se confruntă cu provocări similare.

Alături de Bruno Bernard, coordonatorul de afaceri guvernamentale al Apple în Europa de Est, am concluzionat că e nevoie un dialog mai concret între mediul privat și sectorul public pentru dezvoltarea inovației.

În discuția cu Jacob Turowski și Vitnija Saldava de la Meta, am fixat eforturile necesare pentru verificarea informațiilor false și a videoclipurilor deepfake propagate prin social media.

Alături de vicepreședintele global IBM, Thomas Reynert, am discutat despre necesitatea creării unui ecosistem academic și de cercetare în tehnologii cuantice, odată cu definitivarea strategiei naționale pe quantum computing a României.

În încheiere, am discutat cu Max Peterson, Vicepreședinte global AWS Sovereign Cloud la Amazon, despre oportunitățile de investiții pe care PNRR și fondurile structurale europene le oferă. Prin aceste oportunități, economia digitală a României va putea avea o creștere exponențială, de 400%, până în 2030”, a mai precizat ministrul Bogdan Ivan.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Locuri de muncă, disponibile și la Cabinetul de psihologie Sutea Rozalia își extinde echipa și caută logoped și pedagog de recuperare. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița, la depozitul AnnaFiori.ro Sărata, STEWO Năsăud sau Restaurant Arena by Casa EMA.

RUBIN Dragobete Drive – Pentru o dragoste care merge mai departe cu Kia, Suzuki, Ssangyong și MG!

Rubin Motors Bistrița – dealer autorizat Kia, Suzuki, Ssangyong și MG îți propune să sărbătorești iubirea cu o experiență auto memorabilă! Participă la campania specială „Dragobete Drive" și ai șansa de a câștiga și o cină romantică la Hotel Roser House – un loc de poveste pe malul lacului Colibița, unde iubirea și peisajul montan se întâlnesc perfect.

5 Soluții simple pentru a-ți atinge obiectivele majore

Achiziționarea unei proprietăți imobiliare, a unei mașini, investiția în educație sau orice alt obiectiv major cu impact pe termen lung poate părea o provocare atunci când apare partea financiară. Însă, există soluții la îndemână care îți vor facilita accesul către planurile tale. Trebuie să știi unde să le cauți și cum să le accesezi.