6.7 C
Bistrița
miercuri, aprilie 2, 2025

Sute de elevi din întreaga țară, la Bistrița: Astăzi începe Olimpiada Națională de Arte Vizuale

Peste 420 de elevi din întreaga țară sunt prezenți de astăzi, la Bistrița. De la ora 18.00, la Palatul Culturii începe oficial Olimpiada Națională de Arte Vizuale.

Până în 14 aprilie, Bistrița va găzdui etapa națională a Olimpiadei de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor.

Cu prilejul olimpiadei de arte, la Bistrița vor sosi peste 420 elevi, 57 profesori însoțitori și 30 de membri în comisia de organizare.

În perioada 17 – 23 aprilie, Bistrița va găzdui și etapa națională a Olimpiadei de Limba Germană Modernă.

Olimpiada este organizată pentru elevi de la nivelul de competență lingvistică B2, conform Cadrului European Comun de Referință pentru Limbi (CECRL) împărțiți în două categorii, respectiv clasele IX-X  și clasele XI-XII.

Cu acest prilej, la Bistrița vor veni 190 de elevi, 36 profesori însoțitori și 30 membri în comisia de organizare.

Pentru prima oară la Bistrița, faza națională a Olimpiadei de Limba Germană, cu invitați de la Ministerul Educației și Institutul Goethe

Olimpiada Națională de Arte Vizuale este organizată de Ministerul Educației, prin Inspectoratul Școlar Județean Bistrița-Năsăud și Liceul de Arte Corneliu Baba.

Deschiderea oficială a evenimentului are loc astăzi, de la ora 18:00, la Centrul Cultural Municipal George Coșbuc.

Probele specifice olimpiadei sunt programate în 11 și 13 aprilie, iar în 14 aprilie, de la ora 9:00, are loc festivitatea de premiere.

La această competiție de excelență participă 427 de elevi din clasele a XI-a și a XII-a, din toată țara și 56 de profesori însoțitori. Juriul național al olimpiadei este format din cadre universitare din Cluj-Napoca, București, Timișoara și Iași.

Președinte de onoare este conf. univ. dr. Eugen Savinescu, Rectorul Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca”, a transmis președintele comisiei de organizare, prof. Cristian Nicula.

Mai multe detalii despre desfășurarea evenimentului se pot afla AICI

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Gardurile electrice sunt ” fix pix ” . Am fost la o partida de vanatoare ( n-are importatza unde , cand si ptr ce anume ) … si dupa ce am incercuit o tarla mare de malai, IMPREJLUITA PE 3 RANDURI CU GARD ELECTRIC pe inaltime de circa 2 metri si a inceput goana, din tarlaua aia au iesit 3 ORSI, 7-8 CAPRIOARE SI CIRCA 15 MISTRETI … SARIND PESTE ACEST GARD, ORI INTRAND PRINTRE SARMELE PE CARE LE LUAU IN BOT DE PARCA ERAU NISTE ” ATZE ” ( SFORI ) … Veti zice ca de frica… animalele fiind starnite de goana, dar cand au intrat in tarla… au intrat pe ” portitza lasata larg ” … sau cum ??? Aceste garduri electrice opresc eventual oile si vitele dmestice , nimic altceva .

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

MATEROM: Dacă e primăvară, e timpul pentru o verificare tehnică de sezon

Dacă e primăvară, e timpul pentru o verificare tehnică de sezon. Alege întotdeauna un Centru de Service Autorizat Mercedes-Benz, pentru a beneficia de cele mai bune servicii auto pentru mașina ta, efectuate de profesioniști. Ofertă specială, la Materom:

Degustări dulci pentru evenimente, la Cofetăria Cristina, oricând, cu programare! DISCOUNT pentru cei care încheie contracte în Aprilie

Ce veste bună! Acum, la Cofetăria Cristina poți programa oricând îți permite programul o degustare pentru...

Se fac angajări la Crama Veche, Amicii Building, Fan Courier, Ideal Print! NOI locuri de muncă, în Bistrița

Crama Veche caută barman, Ajutor bucătar, Pizzer, ospătar și femeie pentru curățenie.  AMICII BUILIDNG angajează Contabil cu experiență, dedicat și orientat spre performanță, iar Ideal Print caută Graphic Designer. Noi locuri de muncă - la Ideal Print, Fan Courier, STEWO PLAST Năsăud și GB Instaplan, Oferta completă, mai jos: