8.3 C
Bistrița
luni, martie 31, 2025

Memorialul Ticu Șteff, în 16 februarie, la Pârtia Cocoș, pentru toți copiii de 2 – 13 ani pasionați de ski

Avem marea bucurie de a anunța că duminică, 16 februarie, organizăm Memorialul Ticu Şteff, chiar acasă, pe Pârtia Cocoș din Bistrița! Ne bucurăm că avem condițiile necesare pentru această competiție și sprijinul Primăriei Bistrița”, au transmis voluntarii Asociației Ticu Șteff – Pro Schi Alpin.

Asociația Ticu Șteff – Pro Schi Alpin va organiza duminică, 16 februarie, încă o ediție Memorialul Ticu Șteff. Copiii cu vârste între 2 și 13 ani sunt invitați așadar pe pârtie, în weekend, pentru a-și demonstra determinarea și priceperea într-o manșă de slalom uriaș.

Memorialul Ticu Șteff este organizat de Asociația Rodo Transilvania și Asociația Ticu Șteff – Pro Schi Alpin, în memoria reputatului și îndrăgitului profesor de sport și antrenor de schi Dumitru Șteff. 

Înscrierile în concurs se fac duminică, la baza pârtiei, începând cu ora 9.00 .

De altfel, pârtia Cocoș va fi rezervată, până la ora 15.00,  exclusiv pentru participanții la Memorialul Ticu Șteff.

Între orele 15:00 – 21:00 pârtia este deschisă pentru toți schiorii.

Se pot înscrie copii între 2 si 13 ani – au mai precizat organizatorii.

Este o competiție dedicată copiilor pasionați de ski! Evenimentul este posibil datorită condițiilor excelente de pe pârtie. Îi invităm cu drag pe toți copiii din Bistrița să-și demonstreze talentul într-o probă de slalom uriaș”, a transmis Primăria Bistrița, partener al evenimentului.

Dumitru Șteff s-a născut în 22 ianuarie 1945, la Bistrița Bârgăului. A urmat cursurile școlii generale din localitatea natală și Liceul teoretic „Liviu Rebreanu” din Bistrița. A absolvit Institutul de Educație Fizică și Sport din București, promoția 1967.

A fost primul profesor de educație fizică cu specializarea schi alpin din Bistrița. Alături de Ștefan Berbecaru, a fost fondatorul Comisiei Județene de Schi.

Pasionat de munte, mișcare, zăpadă și mai ales schi alpin, Ticu Șteff, așa cum îl alintau prietenii săi, a inițiat în tainele schiului sute de copii din Bistrița, cărora le-a insuflat dragostea pentru munte și zăpadă. Pe unii dintre ei i-a antrenat pentru performanță, în cadrul  Clubului Școlar Sportiv și al LPS Bistrița. Profesorul Dumitru Șteff a trecut la cele veșnice în septembrie 2018.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Locuiești în Bistrița? Alege garduri de beton rezistente de la Sigicom!

În Bistrița, din ce în ce mai mulți proprietari renunță la materialele fragile și aleg gardurile de beton – o soluție modernă, sigură și estetică. Spre deosebire de lemn sau metal, betonul nu ruginește, nu se deteriorează și nu necesită întreținere constantă. În plus, vine într-o gamă variată de modele, potrivite pentru orice stil arhitectural.

Mobilier și detalii șic pentru casa ta?! Paravane Decorative Bistrița îți face orice, la comandă

Dacă ai idei trăznite în ceea ce privește amenjarea interioară sau un spațiu unde nu se...

Prime Burger, la 3 ani de când bucură bistrițenii: Vă mulțumim!

Acum trei ani de zile bistrițenilor li s-au adus, mai aproape de casă, burgerii delicioși de...