-1.5 C
Bistrița
duminică, februarie 23, 2025

AUDIO A dat gata prima sută de mile! Tibi Ușeriu a trecut de punctul fatidic, unde a fost scos din concurs anul trecut

Tibi Ușeriu a reușit să treacă de punctul unde anul trecut a fost scos din concurs din cauza degerăturilor suferite la picioare. Acesta a parcurs deja prima sută de mile (adică în jur de 160 de kilometri) și este încă în formă, după cum a precizat în prima înregistrare telefonică făcută publică de fratele său Alin.

Într-o înregistrare audio făcută publică de Alin Ușeriu, Tibi confirmă faptul că a trecut de punctul unde anul trecut a fost retras obligat-forțat de către medicii competiției, din cauza degerăturilor suferite la ambele picioare.

Practic, acesta a parcurs deja prima 100 de mile din cele 300 ale competiției. În kilometri înseamnă în jur de 160 de kilometri.

„Nici n-am oprit acolo, am și fugit repede. Cred că pe locul doi am ieșit din punctul 2. Locul 2 îs acuma, așa cred, nu știu. Îi o zăpadă până în genunchi. Eu mă mai urc pe sanie și mă mai duc pe unde îi. Numa’ sus, jos, sus, jos. Ieri am avut o zi destul de grea, că o fost multă zăpadă. (…) Mergem prin zăpadă foarte mult. Azi-noapte o fost foarte frig. Chestia-i că mi s-o făcut rău de la mâncarea lor și nu prea pot băga la capacitate maximă”, a precizat Tibi Ușeriu.

Yukon Arctic Ultra în cifre:

Este o cursă de 490 de kilometri, concurenții având la dispoziție 8 zile pentru a ajunge la final. Potrivit Tășuleasa Social, la început de ianuarie erau -47 de grade, iar la startul competiției -10 grade Celsius, încălzirea bruscă venind cu ninsori mari, râuri ieșite din matcă și poteci inundate.

Concurenții trag după ei o sanie, în care își pun cele necesare parcurgerii drumului: haine, mâncare, apă, sac de dormit și cort. Traseul este integral prin sălbăticie.

Anul acesta 21 de sportivi au luat startul probei lungi la care s-a înscris Tibi Ușeriu. Organizatorii spun că temperaturile vor scădea zilele acesta spre -40 de grade Celsius. La asemenea temperaturi, în anii trecuți, doar mai puțin de jumătate au ajuns la final. Nu este în cursă niciun participant care să fi reușit până acum să ajungă la final. Un spaniol își testează limitele acolo pentru a cincea oară.

https://www.facebook.com/tasuleasasocial/videos/180744279945920/UzpfSTUyNzU3MjgwNzpWSzoxNjA0Mjg2Nzc5NzI1MzIw/

Foto: Tibi Ușeriu

Mai puteți citi:

Tibi Ușeriu înainte de cursa infernală din iadul alb: Un lucru îmi stă în gât ca un os – lucrul început și nedus la capăt

Mărturisiri tulburătoare: Tibi Ușeriu, de pe patul de spital, despre ratare și triumf

Alin Ușeriu despre starea fratelui său Tibi : „Este bine, putea fi mult mai dramatic. Cred că am trecut pe lângă o dramă”

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița

AMICII BUILDING angajează Inginer proiectant Instalații. Locuri de muncă, disponibile și la Cabinetul de psihologie Sutea Rozalia își extinde echipa și caută logoped și pedagog de recuperare. Noi locuri de muncă, disponibile în Bistrița, la depozitul AnnaFiori.ro Sărata, STEWO Năsăud sau Restaurant Arena by Casa EMA.

RUBIN Dragobete Drive – Pentru o dragoste care merge mai departe cu Kia, Suzuki, Ssangyong și MG!

Rubin Motors Bistrița – dealer autorizat Kia, Suzuki, Ssangyong și MG îți propune să sărbătorești iubirea cu o experiență auto memorabilă! Participă la campania specială „Dragobete Drive" și ai șansa de a câștiga și o cină romantică la Hotel Roser House – un loc de poveste pe malul lacului Colibița, unde iubirea și peisajul montan se întâlnesc perfect.

5 Soluții simple pentru a-ți atinge obiectivele majore

Achiziționarea unei proprietăți imobiliare, a unei mașini, investiția în educație sau orice alt obiectiv major cu impact pe termen lung poate părea o provocare atunci când apare partea financiară. Însă, există soluții la îndemână care îți vor facilita accesul către planurile tale. Trebuie să știi unde să le cauți și cum să le accesezi.