12.3 C
Bistrița
miercuri, aprilie 2, 2025

FOTO – Alerta de COD PORTOCALIU și COD ROȘU. Apa încă face prăpăd în localitățile județului!

O ploaie torențială cu grindină a făcut prăpăd în județ în această după-masă. Meteorologii au emis în această seară un COD PORTOCALIU de inundații pentru județul nostru până mâine dimineață la ora 07:00. Localitățile Bîrla și Mărișelu sunt deja afectate.

Meteorologii au extins în această seară CODUL GALBEN de inundații cu COD PORTOCALIU, valabil până mâine dimineață la ora 07:00. Locuitorii comunelor grav afectate au fost înștiințați prin sistemul RO-Alert.

La această oră inundațiile continuă și în localitățile Bîrla și Mărișelu. Intervin pentru sprijinirea populației afectate Comitetul local pentru Situații de Urgență cu mijloace tehnice și echipaje de pompieri militari cu motopompe, inclusiv motopompă de capacitate mărită, informează CJSU BN.

Despre toate localitățile afectate de vremea rea până în acest moment Bistrițeanul.ro a scris AICI.

UPDATE 00:10:

Locuitorii comunei Budacu de Jos au primit pe telefoanele mobile prin RO-Alert o avertizare hidrologică de COD ROȘU, pe cursul râului Budac. Se recomandă luarea măsurilor de protecție (adăpostirea/evacuarea în zone înalte care oferă siguranță) a persoanelor, animalelor și bunurilor.

UPDATE 00:26:

Aluviuni pe DN17D – Romuli, se circulă pe un sens de mers, intervine CLSU Romuli și polițiștii fluidizează traficul rutier, informează CJSU BN.

UPDATE 01:07:

În localitatea Domnești 2 case, 10 curți și o mașină au fost inundate, iar 4 persoane au fost evacuate de Comitetul local pentru Situații de Urgență Mărișelu care le asigură un spațiu temporar de cazare. Una dintre persoane a fost recuperată cu barca de SVSU Marișelu din apa de peste 1,5 m. Aceasta este conștientă și se află în afara oricărui pericol.

Potrivit primarului comunei Mărișelu, Petruț Horea-Călin, la unele case apa ajunge până la nivelul geamurilor.

La această oră, situația este în continuare gravă și la Slătinița, unde beciurile caselor sunt încă pline cu apă.

UPDATE 01:49:

Alte două avertizări de COD ROȘU au fost emise prin intermediul RO-Alert.

„Au fost emise avertizări prin RO-Alert pentru localitățile Domnești și Viile Tecii, COD ROȘU pe cursurile râurilor Șieu și Dipșa. Pericol de inundații, fiind depășită cota de pericol”, informează Marius Rus, purtătorul de cuvânt al ISU Bistrița.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

MATEROM: Dacă e primăvară, e timpul pentru o verificare tehnică de sezon

Dacă e primăvară, e timpul pentru o verificare tehnică de sezon. Alege întotdeauna un Centru de Service Autorizat Mercedes-Benz, pentru a beneficia de cele mai bune servicii auto pentru mașina ta, efectuate de profesioniști. Ofertă specială, la Materom:

Degustări dulci pentru evenimente, la Cofetăria Cristina, oricând, cu programare! DISCOUNT pentru cei care încheie contracte în Aprilie

Ce veste bună! Acum, la Cofetăria Cristina poți programa oricând îți permite programul o degustare pentru...

Se fac angajări la Crama Veche, Amicii Building, Fan Courier, Ideal Print! NOI locuri de muncă, în Bistrița

Crama Veche caută barman, Ajutor bucătar, Pizzer, ospătar și femeie pentru curățenie.  AMICII BUILIDNG angajează Contabil cu experiență, dedicat și orientat spre performanță, iar Ideal Print caută Graphic Designer. Noi locuri de muncă - la Ideal Print, Fan Courier, STEWO PLAST Năsăud și GB Instaplan, Oferta completă, mai jos: