Meciul dintre CS Gloria 2018 B-N și CSM Corona Brașov se anunța unul extrem de disputat, asta pentru că bistrițencele nu aveau voie la un pas greșit și întâlneau ocupanta locului secund din campionat CSM Corona Brașov, echipă cu care se bat direct la locul secund. Eșecul ar fi diminuat real șansele la locul doi pe podium.
Deși meciul a început bine pentru jucătoarele lui Marius Novanc, finalul primei reprize nu a fost la fel ca și începutul partidei, pauza le-a găsit în dezavantaj pe tabela de marcaj, scor 14-16.
În partea a doua a jocului, după revenirea de la vestiare, situația s-a schimbat radical, handbalistele Gloriei reușind să se apere mult mai bine și să înscrie atunci când au avut ocazia. Scor final 29-23.
Au înscris pentru CS Gloria 2018 B-N: Larissa Nusser – 4, Asuka Fujita – 4, Sonia Seraficeanu – 4, Kacsor Greta – 4, Danila Patricia So Delgado Pinto – 3, Tamires Morena de Araujo Frossard – 2, Cristina Laslo – 2, Dagmara Nocun – 2, Bianca Bazaliu – 1, Nicoleta Dincă – 1, Valeriia Kirdiasheva – 1, Natalia Nosek – 1.
În cele 4 etape de campionat rămase, echipa Gloriei are, cel puțin teroretic, un program care poate să o avantajeze: în deplasare la CSM Iași 2020, acasă cu CSM Slatina, în deplasare la CS Măgura Cisnădie și ultima etapă în fața propriilor suporteri cu CSM Tg.Jiu.
La conferința de presă de la terminarea partidei, antrenorul Marius Novanc ne-a declarat că deși prima repriză nu a fost una reușită, mobilizarea de după pauză îl bucură, asta pentru că deși conduse la pauză, handbalistele sale nu au “depus armele”.