-1 C
Bistrița
luni, aprilie 7, 2025

Ați mers vreodată pe bicicletă cu ochii închiși? Lecția de curaj dată de Adrian (nevăzător): a făcut 34 de km pe două roți, în două ore

Adrian Tămaș este probabil primul sportiv nevăzător din România care a făcut un traseu de 34 de km în două ore și jumătate. S-a întâmplat ieri, la Bistrița Bike Marathon.

Lecție de curaj și determinare a dat ieri bistrițeanul Adrian Tămaș, la Bistrița Bike Marathon. Asta pentru că Adrian Tămaș a parcurs traseul mediu de 34 de km de la Bistrița Bike Marathon deși de ani buni nu vede deloc. Traseul l-a parcurs în două ore și 31 de minute.

Aventura sa a fost făcută cunoscută de Elena Nicolae, director al Fundației Comunitară Cluj și director media al Turului Ciclist al Sibiului.

„Cred că este o premieră în România: Adrian Tămaș, care nu vede deloc, a făcut traseul mediu de la Bistrița Bike Marathon (34 de km) în 2 ore, 31 de minute și 13 secunde. Cu ajutorul lui Gabriel Tolca, un ciclist cel puțin la fel de curajos, care și-a asumat conducerea tandemului. Zâmbetele de la final descriu perfect starea de spirit a celor doi. Nu e nevoie de alte cuvinte. Deși sunt multe de povestit”, a notat Elena Nicolae, pe contul său de Facebook.

Adrian Tămaș are un tandem, adică o persoană care îl ajută de 7 ani. Prietenii îl ajută să iasă cu bicicleta pe șosea, cel puțin o dată pe săptămână. Cea mai mare aventură a sa pe bicicletă a fost până ieri un drum la mare, care s-a întins pe 6 zile.

Foto: Elena Nicolae

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

2 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

20 de ani dulci, frumoși, cu Cofetăria MARISAN din Sângeorz-Băi! CUM poți participa la TOMBOLA de ziua lor:

Creează amintiri dulci de două decenii, îmbinând pasiunea pentru dulce, gustul autentic și calitatea produselor, în prăjituri și torturi de-ți lasă gura apă. Acum, la 20 de ani de existență pe piață, Cofetăria Marisan vrea să vă mulțumească vouă, clienților, prin organizarea unei tombole cu premii senzaționale. CE trebuie să faceți:

MATEROM: Dacă e primăvară, e timpul pentru o verificare tehnică de sezon

Dacă e primăvară, e timpul pentru o verificare tehnică de sezon. Alege întotdeauna un Centru de Service Autorizat Mercedes-Benz, pentru a beneficia de cele mai bune servicii auto pentru mașina ta, efectuate de profesioniști. Ofertă specială, la Materom:

Degustări dulci pentru evenimente, la Cofetăria Cristina, oricând, cu programare! DISCOUNT pentru cei care încheie contracte în Aprilie

Ce veste bună! Acum, la Cofetăria Cristina poți programa oricând îți permite programul o degustare pentru...