19.6 C
Bistrița
marți, iulie 29, 2025

11 angajați ai Spitalului Județean de Urgență, printre care și un medic, au fost sancționați anul acesta! Unul și-a pierdut locul de muncă:

Avertismente scrise, tăieri din salariu și chiar desfacerea contractului de muncă! Așa au fost „pedepsiți” anul acesta 11 angajați ai Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița anul acesta. Printre cei sancționați s-a numărat și un medic.

Potrivit datelor furnizate de purtărorul de cuvânt al Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița, Camelia Strungari, doar anul acesta au fost pedepsiți 11 angajați ai unității medicale, care nu au respectat regulile.

Astfel un medic a primit anul acesta un avertisment scris, doi asistenți medicali și trei muncitori au avut parte de o reducere a salariului de bază pe o perioadă de 3 luni cu 10%, un asistent medical și doi angajați care fac parte din personalul sanitar auxiliar s-au ales cu o reducere a salariului cu 10% pentru o lună, un angajat din categoria „personal sanitar auxiliar” a avut parte de o reducere a salariului cu 5% pentru o  lună, iar altuia i-a fost desfăcut disciplinar contractul de muncă, pentru abaterile constatate.

Anul trecut au fost sancționați 17 angajați ai spitalului, 16 dintre ei primind doar avertismente scrise. Anul cu cele mai multe sancțiuni este 2021, când 51 de angajați au fost sancționați. Cei mai mulți, de asemenea, au primit avertismente scrise, iar 4 asistenți medicali s-au ales cu o reducere a salariului de bază cu 10%, pentru 3 luni.

„În cei 7 ani de mandat am dat 164 de sancțiuni disciplinare, printre care avertismente scrise, reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10% și inclusiv desfacerea disciplinară a contractului de muncă. Toate aceste sancțiuni disciplinare s-au dat în urma anchetelor realizate în cadrul comisiei de disciplină, mare parte dintre ele, dar au fost și sancțiuni dispuse direct de către manager, în special avertismentele scrise, pentru a corecta anumite deficiențe în munca și comportamentul personalului medical. Ca și număr de sancțiuni, cred că am dar mai multe decât toate spitalele din țară. Le-am dat corect, pe merit și nu am întâmpinat reproșuri din parte personalului medical, pentru că știau că merită acele sancțiuni”, declarat Gabriel Lazany, cu o zi înainte să părăsească Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița.

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

NOI locuri de muncă, disponibile la Crama Jelna, Clinica Sanovil, Rombis, Amicii Building, Iproeb

Clinica Sanovil angajează Asistent Medical Generalist, Fiziokinetoterapeut, Infirmieră și personal Întreținere Tehnic. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Rombis, IPROEB, Aquabis, GB Instaplan și Amicii Building. Oferta completă, mai jos:

ULTIMELE ZILE CU 10% AVANTAJ CLIENT LA ROȚI COMPLETE DE IARNĂ MERCEDES‑BENZ!

Sunt ultimele zile cu 10% AVANTAJ CLIENT la roți complete de iarnă Mercedes-Benz! Profită acum de această ofertă limitată!

DE NERATAT: Descoperă secretele pizzei perfecte de la maestrul Chef Toderaș Mircea, într-un show culinar marca Colina Restaurant & Events din Unirea!

Vrei să înveți să pregătești cea mai bună pizza din viața ta, cu care să-i răsfeți...